Polícia zverejnila video ako muž prišiel so sekerou do parlamentu a zneškodnila ho
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Obvineniu z trestného činu útoku na orgán verejnej moci v štádiu pokusu v súbehu s prečinom výtržníctva čelí 22-ročný A. F. z Bratislavy, ktorý sa pokúsil vniknúť do budovy Národnej rady SR (NR SR) so sekerou.
Ako ďalej informoval bratislavsky´policajný hovorca Michal Szeiff, obvinený sa v stredu 27. januára popoludní násilím pokúšal otvoriť dvere vedúce do priestoru parlamentného vestibulu, ktoré sa mu však z dôvodu ich zabezpečenia nepodarilo otvoriť. Následne sa pokúsil z igelitovej tašky vybrať sekeru, čo mu však znemožnil rýchly zásah príslušníkov Úradu pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií rezortu vnútra.
Muž so sekerou vchádza do budovy NR SR
Ochrankári podľa Szeiffa muža na mieste zadržali a po príchode odovzdali hliadke Policajného zboru (PZ) SR. Tá muža eskortovala na príslušný policajný útvar. "Muž mal pri sebe pri zadržaní sekeru s dreveným poriskom, nôž s pevnou čepeľou s puzdrom zelenej farby, zatvárací nôž čiernej farby a viacero kusov papierikov s menami poslancov a názvami politických strán," uviedol Szeiff. V tejto súvislosti podľa neho vykonali policajti bratislavskej krajskej kriminálky na základe súhlasu sudcu prehliadku bytu, v rámci ktorej zaistili ďalšie veci dôležité pre trestné konanie.
Po vykonaní potrebných úkonov policajti obvineného umiestnili v cele policajného zaistenia. Za uvedené konanie mu podľa Szeiffa v zmysle zákona hrozí trest odňatia slobody na tri až osem rokov. "Vyšetrovateľom bol spracovaný podnet k návrhu na väzobné stíhanie obvineného," dodal hovorca. Mužovi v súčasnosti hrozí až 8 ročný pobyt za mrežami.
Podľa psychológa sme v krízových situáciách náchylnejší konať pudovo, najmä keď sme vystavení akútnemu stresu alebo pri strate zamestnania či pocitu bezpečia. Môže za tým byť aj ochorenie. Muž mal mať podľa našich zistení ťažký život v rámci rodinného zázemia, ale aj finančného zabezpečenia.
"Ako psychológ odsudzujem ten nápad, ktorý sme mali možnosť sledovať. Pre krízovú situáciu je typické, že môže vyvolávať v nás aj reakciu, ktorú prezentujeme v podobe útoku. Takáto reakcia môže byť prejavom veľkej frustrácie, akútneho stresu, ktorému sme dlhodobo vystavení a nevieme iným spôsobom katalyzovať tie svoje negatívne skúsenosti, emócie aj hnev," uviedol psychológ Marek Madro.
"Chcem možno že aj vyzvať aj iných ľudí, aby sme boli v ťažkých časoch pozornejší na psychické zdravie vo svojom okolí. Naši susedia, blízki môžu byť v ťažkej depresii a možno malý rozhovor, malý záujem im môže pomôcť v tejto ťažkej situácii," uzavrel svedok nehody a zároveň exposlanec NR SR Ján Marosz.