JAVYS a ČEZ podpísali dohodu o vzniku spoločného podniku
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: TASR/Martin Baumann
Dohoda hovorí o vzniku nového spoločného podniku, ktorý postaví novú jadrovú elektráreň
V prítomnosti premiérov ČR a SR Jana Fischera a Roberta Fica dohodu podpísali generálny riaditeľ JAVYS Ján Valko a generálny riaditeľ ČEZ Martin Roman.
Nová jadrová elektráreň v Jaslovských Bohuniciach by mala byť dokončená až v roku 2020. Zatiaľ nie sú známe ani jej výkonové parametre, technológia a ani cena. Tie by mala spresniť až tzv. štúdia realizovateľnosti v roku 2010. Nová elektráreň využije aj existujúcu logistiku v lokalite.
Podľa šéfa ČEZ Martina Romana projekt nie je limitovaný tým, koľko finančných prostriedkov si vyžiada, ale kapacitou lokality, napríklad aj z hľadiska dostupného objemu chladiacej vody. "To sú tie limity, ktoré rozhodnú o tom, aká veľkosť blokov sa tam postaví," dodal.
Doteraz boli náklady na výstavbu nového jadrového zdroja v SR odhadované na 4 až 6 miliárd eur (120,5 až 180,76 miliardy Sk), skôr sa objavovala aj nižšia suma 3,3 miliardy eur (99,42 miliardy Sk).
Na pôde 4. Európskeho jadrového fóra v Prahe bolo dnes podpísané aj česko-slovenské memorandum o porozumení a spolupráci v oblasti jadrovej energetiky, ktoré sa týka nielen Jaslovských Bohuníc, ale aj dostavby 3. a 4. bloku JE Mochovce. Memorandum signovali minister hospodárstva SR Ľubomír Jahnátek a minister priemyslu a obchodu ČR Vladimír Tošovský.
"Urobili sme teraz krok, ktorý možno nevyzerá až tak vážne, aký v skutočnosti je, pretože podpísanie dohody medzi dvoma významnými energetickými subjektmi je dôkazom toho, že sme schopní napĺňať veľmi konkrétnym obsahom aj to, prečo sme tak bojovali za Jadrové fórum, aj to, za čo sme tak veľmi bojovali v súvislosti s jadrovou energiou vo všeobecnosti," zdôraznil predseda vlády SR Robert Fico.
"Teplo a svetlo je pre nás dôležitejšie ako zima, chlad a tma," podčiarkol Fico a pripustil, že v krajnom prípade energetickej núdze, aká nastala v januári po výpadku dodávky ruského zemného plynu, by vláda SR mohla opäť zvážiť spustenie odstavených blokov v Jaslovských Bohuniciach. "Nemôžem to do budúcnosti vylúčiť, aby sa niečo podobné objavilo a ohrozovalo to energetickú bezpečnosť SR," povedal.
"Je symbolické, že ste boli svedkami podpísania dohody medzi českým ČEZ a slovenským JAVYS práve na pozadí prebiehajúceho 4. Európskeho jadrového fóra. Tá zmluva totiž vo svojej konkrétnosti vyjadruje to, o čom sa hovorilo na predchádzajúcich a bude sa hovoriť aj na tomto fóre vo všeobecnosti. Tá zmluva pretavuje vízie, stratégie a úvahy, eseje, vedecké a výskumné správy do konkrétnej podoby jasne definovanej spolupráce," uviedol po podpísaní český premiér Jan Fischer s tým, že výstavba nových blokov prinesie výrobu lacnej, bezpečnej a bezemisnej elektriny.
Postup pri založení spoločného podniku schválila slovenská vláda 27. mája. Návrh akcionárskej zmluvy sa pripravoval už od decembra 2008 na základe vládneho uznesenia. V spoločnom podniku by mala mať a. s. JAVYS respektíve slovenský štát majoritu 51 %.
Predseda slovenskej vlády ako aj generálny riaditeľ JAVYS odmietli kritiku, že dohoda so spoločnosťou ČEZ bez predchádzajúceho výberového konania znamená porušenie legislatívy. "Postupovali sme v súlade s platným právom," podčiarkol premiér Fico.
"Čo sa týka výberu partnera projektu, ČEZ, výber bol zrealizovaný v rámci platnej legislatívy. Výber partnera nie je verejným obstarávaním, nič sa nekupuje, za nič sa neplatí. Všetky tendre, ktoré budú súvisieť s nákupom technológie a výstavbou jadrovej elektrárne, budú zrealizované štandardným spôsobom, na báze tendrov, ktoré sa štandardne uplatňujú v rámci EÚ," zdôraznil Valko.