Najvyšší súd zverejnil dôvody prepustenia Jaroslava Haščáka z väzby: Prečo je na slobode?
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Orgánom činným v trestnom konaní sa v prípade obvineného finančníka Jaroslava Haščáka nepodarilo zabezpečiť dôkazy v takom množstve a kvalite, aby bolo preukázané, že sa dopustil trestnej činnosti tak, ako mu je kladené za vinu. V anonymizovanom uznesení o prepustení obvineného z väzby to konštatuje Najvyšší súd SR (NS SR).
Podľa vzneseného obvinenia poskytol Jaroslav Haščák sumu 194 765 eur za získanie dokumentov, ktoré boli v Slovenskej informačnej službe evidované ako „Dôverné" a označené ako spis Gorila. Finančné prostriedky boli podľa orgánov činných v trestnom konaní v období rokov 2006 až 2008 v spolupráci s obvinenými bývalými príslušníkmi Slovenskej informačnej služby vyplatené prostredníctvom platieb za fiktívne poradenské služby.
Obvinený po vzatí do väzby 1. decembra 2020 podal voči rozhodnutiu sťažnosť. V nej napríklad argumentoval, že dôvod na jeho vzatie do väzby pre hrozbu ovplyvňovania svedkov neexistuje. Zdôraznil napríklad, že od roku 2012 vo veci kauzy Gorila spolupracuje s vyšetrovacími orgánmi. Tvrdenie, že by svedkov mohol ovplyvňovať prostredníctvom médií vlastnených finančnou skupinou Penta označil za domnienky a abstraktné úvahy, ktoré nemajú podklad vo vykonanom dokazovaní. Obvinený takisto napríklad namietal zaujatosť sudkyne Špecializovaného trestného súdu Pamely Záleskej, ktorá rozhodla o jeho vzatí do väzby.
Zhromaždené svedecké výpovede podľa NS SR jednoznačne nevyznievajú v neprospech obvineného. „Materiálna podmienka rozhodovania o väzbe spočívajúca v dôvodnosti trestného stíhania v prejednávanej veci teda splnená nebola," uvádza NS SR.
Jaroslava Haščák zatkla Národná kriminálna agentúra 1. decembra 2020. Vyšetrovateľ ho obvinili z trestných činov legalizácie príjmov z trestnej činnosti a korupcie. ŠTS rozhodol o jeho väzobnom stíhaní, voči ktorému podal Jaroslav Haščák sťažnosť. Najvyšší súd jeho sťažnosti vyhovel a vo štvrtok 7. januára rozhodol, že obvinený bude stíhaný na slobode.