Slovensko čelí žalobe Európskej komisie pre zlú kvalitu ovzdušia. Riešenia pritom ležia na stole
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Slovensko čelí žalobe Európskej komisie pre zlú kvalitu ovzdušia. Dôvodom je prekročenie stanovených limitov a absencia primeraných opatrení na zlepšenie tohto stavu. Najväčší podiel na znečisťovaní ovzdušia má u nás predovšetkým vykurovanie na vidieku a doprava. Riešenia pritom ležia na stole.
Znečisteným ovzduším je na Slovensku ohrozených približne 400 tisíc domácností. Opatrenia jednotlivých vlád vyhodnotila Európska komisia ako neskoré a neúčinné a preto na nás podala žalobu na Európsky súdny dvor. Keďže nie sme jediná krajina únie s týmto problémom – žalobe čelí až 18 z nich, o riešeniach je ešte priestor diskutovať. Ministerstvo hospodárstva v týchto dňoch predložilo vodíkovú stratégiu, no v najbližších rokoch sa ako rýchlejšie a účinnejšie zdá efektívne využitie plynu.
"Na Slovensku je v súčasnosti takmer stotisíc nevyužívaných plynových prípojok, ktoré sú väčšinou v oblastiach, ktoré majú problém s kvalitou ovzdušia a kde je veľké riziko znečistenia tuhými znečisťujúcimi látkami. Sú to najmä okresy Námestovo, Žarnovica a Rožňava," uviedol výkonný riaditeľ Slovenského plynárenského a naftového zväzu Richard Kvasňovský.
Prechod na čisté zdroje energie je zdĺhavý a nákladný. Ochrana ovzdušia by preto mala byť aj súčasťou plánu obnovy, kde sa treba zamerať na energetickú neutralitu, čo znamená – rozvíjať nielen jednu, ale hneď viacero alternatív.