Máme sa obávať blackoutu? Zisťovali sme, či by naše energetické podniky zvládli väčší výpadok zamestnancov
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVENSKO / Stúpajúci počet ľudí, ktorí sú infikovaní koronavírusom, môže výrazne ohroziť fungovanie bežného života na Slovensku. Napríklad bez elektrickej energie by dlho nedokázali fungovať ani nemocnice. Zisťovali sme, či by naše energetické podniky zvládli väčší výpadok zamestnancov a či sa máme obávať takzvaného blackoutu.
Ak by Slovensko muselo dlhšiu dobu bojovať s výpadkom prúdu, tak by časom prestalo fungovať všetko. Od nemocníc, ktoré by dlhodobý výpadok nezvládali, po obchody, dopravu či vôbec prístup k týmto informáciám. K takejto extrémnej situácii snáď ani nedôjde. Slovenskú elektrinu majú pod dohľadom štyri veľké energetické dispečingy.
Napriek tomu, že kompetentní sa snažia predvídať, riziko tzv. blackoutu, teda rozsiahleho výpadku dodávok elektrickej energie na veľkom území, ktorý by trval dlhé hodiny alebo dni, tu je. "Také riziko vždy existovalo, existuje a bude existovať aj v budúcnosti. Je treba rozlišovať, že pokiaľ by to bol blackout európsky alebo slovenský. Pokiaľ by došlo k niečomu v Európe, tak predpokladáme, že by sa Slovensko odpojilo a zostalo by pracovať ako jeden veľký ostrov a tam si nemyslím, že by mal byť nejaký problém, aby tu bola dodávka zachovaná," vysvetlil Tomáš Turek, predseda predstavenstva spoločnosti Západoslovenská distribučná, a.s.
Pokiaľ by náhodou k takému prípadu došlo, sú vypracované postupy, ktoré sa aj pravidelne trénujú tak, aby sa v celej sústave obnovila dodávka. K bežným výpadkom dochádza na Slovensku niekoľkokrát. Zatiaľ však, našťastie, k žiadnemu blackoutu nedošlo. "My máme každý rok radu výpadkov, nie sú to blackouty, ale je to nedodávka, keď dôjde napríklad k búrke, kalamite, ťažký sneh, spadnú nám stromy do vedenia, tak potom časť zákazníkov je bez dodávky elektriny, ale to v priebehu niekoľkých hodín, v extrémnych prípadoch niekoľkých dní, obnovujeme," priblížil Turek.
V týchto pandemických časoch by ale mohla narobiť problémy práve nákaza zamestnancov. Tak ako v iných spoločnostiach, aj tu od minulého roka zaznamenávajú mierne kapacitné problémy, ale zatiaľ ich zvládajú. Aj preto, že vo všetkých prevádzkach majú prísne opatrenia a testovanie zobrali do vlastných rúk. "My testujeme už od prvého kola AG testov v novembri. Doteraz sme zachytili už viac než 260 zamestnancov, ktorí boli pozitívni. Takže osvedčuje sa to testovanie, zachytávame zamestnancov," uviedol tajomník krízového štábu skupiny ZSE Peter Gálik.
Celkovo testujú na viacerých lokalitách Slovenska. V priebehu jedného dňa otestujú v dokopy okolo 1 800 svojich zamestnancov a ich rodinných príslušníkov. "Práve preto sme sa aj my rozhodli testovať zamestnancov na týždňovej báze, aby sme tú infekciu prípadnú rýchlo podchytili a nemohla sa nám šíriť medzi zamestnancami a zároveň teda máme pripravené procesy, aby sme tých ľudí vedeli nahradiť v prípade, že nám vypadnú. Takže zatiaľ prevádzka ohrozená nie je," dodal Gálik.