Najväčšie slovenské fabriky nesúhlasia s tvrdým lockdownom, ekonomike hrozia obrovské škody
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Najväčšie slovenské fabriky upozorňujú vládu na to, že nemôže zastaviť ich výrobu a nesúhlasia s tvrdým lockdownom. Celej ekonomike by vznikli obrovské škody. Na druhej strane je Slovensko krajinou s najväčším počtom úmrtí na milión obyvateľov. Neistota z vývoja na Slovensku už výrazne znepokojuje aj zahraničie.
Stovky kamiónov smerujú denne na Slovenska do závodov, kde pracujú státisíce ľudí a naopak stovky krajinu opúšťajú s našimi výrobkami. Sme proexportná priemyselná krajina v strede Európy. To epidemickej situácii príliš nenapomáha. Na druhej strane priemysel drží našu krajinu nad vodou. "To, že štát dokáže žiť a plniť si svoje funkcie, je vďaka priemyslu," vysvetlil Tibor Gregor, výkonný riaditeľ Klubu 500.
Veľké firmy a výrobné závody, ktoré robia všetko preto, aby šíreniu covidu zabránili, veria, že k tvrdému lockdownu nepríde. A zatiaľ sa na to až tak nepripravujú. "Zastavenie výroby naďalej odmietame," vyhlásil generálny sekretár APZ Andrej Lasz.
Slovensko ťahajú najmä automobilky. Najväčší zamestnávateľ Volkswagen dúfa, že aktuálne sprísnenie opatrení pomôže a nepríde k najhoršiemu. "Celohospodárske dôsledky by boli značné aj v kontexte európskej produkčnej siete," vyjadrila sa hovorkyňa automobilky Lucia Kovarovič Makayová.
Podobne je na tom aj Kia, situáciu sledujú, ale veria, že závod vypnúť musieť nebudú. "Prípadný tvrdý lockdown ovplyvní našu spoločnosť a tisíce zamestnávateľov našich dodávateľov," upozornil hovorca automobilky Tomáš Potoček.
Slovensko sa tak ako priemyselná krajina, kde len pomerne malé percento môže pracovať z domu, nachádza v nelichotivej situácii. Počty mŕtvych rastú, ale zatvoriť výrobné závody by bola ekonomická pohroma. Celej situácii nepomáha ani fakt, že vyjadrenia vlády sú často chaotické až zahmlené. "Zastavenie priemyslu je vážna téma, ktorá si vyžaduje jasnú komunikáciu bez nezodpovedaných otázok," reagoval Andrej Lasz.
"Naši obchodní partneri volajú svojim výrobcom, dodávateľom na Slovensku, či je pravda, že Slovensko sa 21. zatvára, či bude lockdown, či si budú plniť svoje zákazky a či si majú hľadať iných odberateľov," povedal Tibor Gregor.