Prvé špeciálne kontajnery na uskladnenie sudov z Chemka Strážske dostanú hasiči do dvoch mesiacov
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
STRÁŽSKE, OKRES MICHALOVCE / V týchto dňoch sú už známe prvé odhady termínov likvidácie PCB látok od vyhlásenia mimoriadnej situácie v Strážskom. Paradoxom je, že krízový štáb nepozná presné zloženie toxického a karcinogénneho odpadu ani po dvoch rokoch skúmania. Doterajšie testy vraj neboli postačujúce a preto sa tam robili nové.
Špecialisti si znova prezreli všetky 3 kontaminované lokality. Z každého miesta boli opäť odobrané vzorky. "Stále sa deje podľa mňa to isté, príde armáda ľudí a berú sa vzorky," hovorí majiteľ kontaminovaného areálu Jozef Adamík. "Stadiaľto nie, lebo tam bola tma a nemali sme pomoc. Teraz máme armádu, ktorá sa do toho vložila," hovorí člen odborného tímu STU Bratislava Ladislav Štibrányi.
Strážske, PCB látky, Chemko
Vzhľadom na mimoriadnu situáciu mala byť analýza urobená rýchlo, odborne a v celom rozsahu už na začiatku. Prekročenie povolených hodnôt zamorenia je alarmujúce. "Pôda 1300 krát, diviak 140 000 krát keď zoberieme sumu PCB, ryby okolo 3 až 6 tisíc a ja do tisícky," hovorí Adamík. Ako prvé majú byť odstránené sudy z budovy ošipárne.
Hasiči na to do 2 mesiacov dostanú 30 špeciálnych kontajnerov na uskladnenie toxických a karcinogénnych látok. "Kontajnery budú podobné, ako sú lodné kontajnery v dĺžke 4 až 6 metrov," hovorí Pouchan. Ďalšie nálezisko sudov v budove starej teplárne sa zapečatí. Odpad sa odtiaľ vyvezie až keď štát nájde firmu, ktorá ho dokáže zneškodniť. Vyčlenilo sa na to 5 miliónov eur. "Potom sa toto bude cyklicky vyprázdňovať a cez tie isté kontajnery to pôjde preč," hovorí Štibrányi.
Mimoriadna situácia má byť ukončená do 12 mesiacov
Štát z nej vypustil obrovskú mega skládku zakopaného odpadu v lese. V rámci záchranných prác sa tu má postaviť iba čističku potoka, ktorý z nej vyteká. "Najprv nejaký hydraulický uzáver a potom budeme vyrábať tú technológiu, ktorá by to dočisťovala. Je to niečo nové, čo na svete neexistuje," informuje Pouchan. "Už trošku začínajú pochybovať o tej čističke, či vyrieši ten problém tej skládky," hovorí Adamík.