Týranie v domove dôchodcov: Vyšetrovateľ už vedie trestné stíhanie, páchateľom hrozí až 15 rokov za mrežami
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Nahlásené týranie seniorov v domove dôchodcov v bratislavskom Ružinove už vyšetruje polícia. TV JOJ o tom informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave. Páchateľom hrozí v prípade preukázania viny až pätnásť rokov za mrežami.
Polícia prijala v piatok trestné oznámenie v prípade možného týrania seniorov na Pažítkovej ulici v Bratislave. Oznámenie podal starosta bratislavskej mestskej časti Ružinov, Martin Chren, spoločne s vedením tohto zariadenia. "V danom prípade už vyšetrovateľ PZ vedie trestné stíhanie vo veci zločinu týrania blízkej osoby a zverenej osoby. V prípade preukázania viny hrozí za takéto konanie trest odňatia slobody na 7 rokov až 15 rokov," informovala o prípade policajná hovorkyňa Veronika Martiniaková.
Podľa doterajších zistených informácii mali doposiaľ neznámi páchatelia fyzicky a psychicky týrať klientov zariadenia. "Bratislavská polícia na prípade intenzívne pracuje a vykonáva všetky potrebné úkony za účelom objasnenia skutku. O konkrétnych úkonoch, vykonávaných políciou, nie je možné v súčasnosti poskytnúť bližšie informácie vzhľadom na citlivosť daného prípadu a možného ovplyvňovania strán trestného konania," dodala Martiniaková.
Ihneď, ako to procesná situácia vo vyšetrovaní umožní, poskytne polícia viac informácii.
Za múrmi domova dôchodcov sa mali odohrávať zverstvá
Pri slovách o tom, čo sa dialo za múrmi domova dôchodcov v Bratislavskom Ružinove až mrazí. Odopieranie stravy, modriny, popáleniny, preleženiny či sprchovanie v studenej vode. V zariadení zúril Covid-19. Takmer všetci, vrátane personálu sa nakazili, viacerí ťažký priebeh neprežili.
Riaditeľku odvolali. Mestská časť tak do domova poslala ako posilu dočasnú krízovú manažérku aj s jej tímom. Hneď po príchode vedeli, že niečo nie je v poriadku. "Zistila som znaky zanedbávania starostlivosti o klientov," povedala Mária Mattovič Straková.
Niektorých našla v zúboženom stave. Už pri pohľade na klientov vedela, že to nie je staroba, ani Covid-19, ale týranie. Tých najviac postihnutých nechala okamžite previezť do susedného zariadenia. "Môžem hovoriť o hematómoch, o tržných ranách, o popáleninách a ďalších skutočnostiach, ktoré s týraním vlastne súvisia," priblížila Straková.
Potvrdili to aj odborníčky z intervenčného tímu ministerstva práce. Spoločne informovali zriaďovateľa a pripravili trestné oznámenie. "V súčasnosti policajti vykonávajú všetky potrebné úkony s cieľom vec náležite objasniť," informovala o prípade polícia.
Zariadenie muselo dočasne prijať podporný tím ľudí. Kapacita 126 je naplnená ani nie na polovicu. 5 zamestnancov už prepustili. "Aj v prípadoch, keď napríklad odmietli klientku o desiatej dopoludnia prebaliť, hoci to potrebovala, lebo veď prebaľuje sa až o štrnástej," uviedol ako príklad starosta Ružinova Martin Chren. "Kým sa situácia nestabilizuje a nevystavia sa nový tím, nebudeme prijímať nových klientov," vyhlásila Straková.
Rodiny o ničom netušili
Rodiny týraných seniorov ostali tým, čo sa s ich najbližšími dialo zarazené. Podľa slov riaditeľky o tom ani netušili. Zariadenie totiž bolo v karanténe už od januára. "Zarazilo ma troška to, že títo ľudia nič nevedeli o tom, mnohí nevedeli nič ani o tom, že zariadenie prešlo covidom, čo je pre mňa nepochopiteľné," poznamenala Straková.
"Rodinných príslušníkov chcem ubezpečiť, že v tejto chvíli sú všetci klienti DD Pažítková v bezpečí," ubezpečil Chren. Prípad je ešte len na začiatku. Aktuálna riaditeľka nám potvrdila, že trestné oznámenie ešte dopĺňajú. Stále totiž prichádzajú na ďalšie zverstvá, ktoré sa za múrmi domova dôchodcov diali.