Matovič bol premiérom 374 dní. Takto vyzerala jeho cesta za mocou
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA /
Igor Matovič, ktorý suverénne vyhral voľby v roku 2020, bol druhým najkratšie slúžiacim premiérom v dejinách Slovenskej republiky. Na svojom poste bol 374 dní.
"Mali sme plné zuby toho, čo nám tu Fico, Slota, Mečiar stváral, tak sme sa ľudí snažili presvedčiť, že to musíme zmeniť," uviedol pre TV JOJ Igor Matovič 14.6.2010, 37-ročný podnikateľ z Trnavy. Ako absolútny politický nováčik sa do parlamentu dostal v rámci SaS. Tam sa ale ohrial len pol roka. Konflikty politického manželstva s Richardom Sulíkom už vtedy vyústili do rozvodu. "Sulík klamal,"vyhlásil Matovič.
Založil si hnutie Obyčajných ľudí. Už v tom čase sa o ňom hovorilo ako o parlamentnom showmanovi alebo šašovi. Igor Matovič na seba upútaval aj mnohými ďalšími výstrelkami. Svoje úlety rozdával na všetky strany. Martin Poliačik si od neho vyslúžil vysypané injekčné striekačky na hlavu. Hovorilo sa o vulgárnych nadávkach. Aj takých, ktoré kamery nezachytili. "To jediné slovo, ktoré začína na k, končí na t a má päť písmen," povedal líder Obyčajných ľudí a nezávislých osobností.
Samostatnou kapitolou sú fyzické potýčky. V salóniku si to najprv rozdal s národniarom Rafaelom Rafajom. "Prišiel ku mne a stiahol ma za kravatu, tak mi vyletela ruka, pritlačil som ho k stene, tak mu vyleteli oči," popísal roztržku Igor Matovič. Za stenou rokovacej sály si "potykal" s Robertom Kaliňákom. Asi najznámejšiu parlementnú fackui dostal od národniarky Anny Belousovovej. "Fuk a už to bolo," poznamenal Matovič.
Igor Matovič sa stal jedným z najznámejších slovenských politikov. Preslávil sa výrokmi o mafii a ukradnutom štáte. Organizoval protesty pred komplexom Bonaparte, či Úradom vlády SR. Na druhej strane sám čelil obvineniam z daňových podvodov, na ktoré poukázal jeho najväčší protivník Robert Fico. Náročné obdobie politika sa prejavilo v priamom prenose. Matovič sa na pol roka stiahol z parlamentu a verejného života. Neskôr to vysvetľoval dostavbou domu.
Matovičovo hnutie OĽaNO nepatrí medzi štandardné politické strany. Počas desiatich rokov ho poznačili odchody známych tvárí. Matovič sa neštítil postaviť ani proti svojim partnerom. Vedel by o tom rozprávať Radoslav Procházka. "Rado máš jedinú šancu priznať, že si zlodej a podvodník," povedal Procházka.
Za "prestup roka" mnohí označovali odchod ďalších členov vrátane Matovičovej pravej ruky Remišovej, ku konkurencii. "Sme doslova zhrození, zhrození, z prístupu strany Za ľudí a Andreja Kisku," okomentoval to líder OĽaNO.
Aj najskúsenejší politológovia dvíhali obočie pred poslednými eurovoľbami. Igor Matovič oznámil, že síce kandiduje, no do europarlamentu sa ani v prípade zvolenia nechystá. "Precitnutie, možno som dostal rozum, možno som sa zbláznil," vyjadril sa k tomu Matovič.
Kvôli Matovičovým úletom sa dokonca menil rokovací poriadok v Národnej rade, zakázali sa sušienky, tričká, či transparenty. Provokatívny spôsob pútania pozornosti je preňho typický. Práve tento spôsob je dôvod, prečo vlastne viacerí politici hovoria, že si nevedia predstaviť spoluprácu s Igorom Matovičom.
Po úspešných a veľmi rýchlych rokovaniach o zostavení vlády ho za premiéra menovala prezidentka Zuzana Čaputová 20. marca 2020. Následne si Igor Matovič získal pozornosť pamätnou tlačovkou v Štátnych hmotných rezervách. Zistil, že sklady Štátnych hmotných rezerv sú prázdne, Kajetána Kičuru okamžite odvolal.
Vlnu nevôle so zhoršujúcou sa epidemiologickou situáciou získal premiér svojim postojom k Veľkej noci a pendlerom. Veľkí zamestnávatelia bili na poplach, na hraniciach sa protestovalo a fitnessáci zablokovali diaľnicu. V týchto chvíľach blikali kontrolky kompetencie u viacerých Slovákoch a sociológovia upozorňovali na nejasné vyjadrenia. Chaos s niekoľko kilometrovými kolónami áut okomentoval aj minister hospodárstva, čo viedlo azda k prvej z mnohých nezhôd. "Kvôli 800 mŕtvym na chrípku ročne si ekonomiku nelikvidujeme. Kvôli 500 nakazeným na koronu áno. Po celom Slovensku sa tvoria kilometrové zápchy na inak poloprázdnych diaľniciach. Zavreli sme desaťtisíce malých obchodov a vláda nie je v stave im ani len prispieť na nájomné," uviedol vo svojom statuse Richard Sulík.
Boris Kollár, Branislav Gröhling a Igor Matovič. Tieto mená spájal pred rokom škandál s diplomovými prácami. Situácia v parlamente pritom bola vyostrená a opozícia kritizovala napríklad aj neúmerné množstvo schválených zákonov v skrátenom konaní. Premiér 23. júla 2020 po vznesení požiadaviek opozíciou, čelil odvolávaniu.
Leto bolo v znamení uvoľnenia opatrení a Plánu obnovy. V pláne malo byť 30 online diskusií o novej budúcnosti Slovenska. Koniec koncov o ňom v tom čase nepočuli ani naši europoslanci zvolali stretnutie s prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Medzitým Matovič informoval na sociálnych sieťach o atipycikých malinách či potrebách Dunča, jeho psa.
Jeseň priniesla rokovania, dokonca aj tie na Európskej úrovni. V Bruseli menej lingvisticky zvládol svoj príhovor na takzvanom "doorstepe" Igor Matovič. Pred vystúpením vytvoril menší chaos s otázkou, či ide naživo alebo nie. "Môžem ísť ešte raz? Can I go one time? Next time?," pýta sa Matovič na videu. Po príchode z Bruselu sa podľa jeho slov tejto kauze nevenoval. "Keď niekto chce robiť si z toho vedu, nech si robí, ale oveľa viac to svedčí o tom človeku," reagoval na kritiku Petra Pellegriniho, ktorý premiérové kroky označil za nedôstojné.
V čase summitu lídrov EÚ sa však na Slovensku stretli stovky ľudí, aby protestovali proti zavedeným opatreniam.
Na jeseň nasadil do "boja proti hnusobe" antigénové testovanie. Vtedajší miister práce, sociálnych vecí a rodiny ho nazval druhým SNP. Slovensko sa tak na popud premiéra stalo krajinou, ktorá ako prvá otestovala takmer celé obyvateľstvo. "Posledné tri týždne sme chystali najväčšiu logistickú operáciu, aká kedy bola na Slovensku spravená. Je to celoplošné pretestovanie obyvateľov Slovenska, a to nielen raz. Situácia je vážna a bolo vo verejnom záujme, aby sme tie tri týždne mlčali,"ozrejmil v októbri premiér.
Matovič zároveň uviedol, že predseda Správy štátnych hmotných rezerv SR v tejto súvislosti spustil verejné obstarávanie na testy na koronavírus a samotné testovanie podmienil svojim odchodom. Nákup antigénových testov a samotný plán narazil na faux pas, kedy o ňom vedela nemecká kancelárka skôr ako napríklad naša hlava štátu či verejnosť. Samotný zmysel plošného antigénového testovania spochybňovali mnohí odborníci, premiér však tvrdil opak a opieral sa pri tom na vlastných odborníkov. Na viaceré výzvy televízie JOJ, aby predstavil svojich odborníkov nereagoval a verejnosť dodnes nevie, názormi ktorých odborníkov sa Matovič pri celoplošnom testovaní riadil.
Spor dvoch koaličných partnerov, strany OĽaNO a SaS, sa v novembri opäť prehlboval. A zapríčinil sa o to premiér osobne. Poslankyni a zároveň predsedníčke zdravotníckeho výboru Jane Bittó-Cigánikovej adresoval nie práve štátnicky odkaz. Označil ju za lobistku finančnej skupiny Penta. Predseda vlády to uviedol po rokovaní vlády. "Správa sa ako sluha Penty," pokračoval Matovič. Reagoval tým na vyjadrenia Bittó - Cigánikovej, podľa ktorej prispievanie štátu iba na poistencov štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) hraničí s ústavou. "Penta vlastní súkromnú zdravotnú poisťovňu, preto tento lobing proti štátnej zdravotnej poisťovni,“ uviedol premiér.
Postupné uvoľňovanie opatrení a návrat do škôl podmienil v závere roka 2020 Igor Matovič ďalším testovaním. Sprevádzali ich nezhody o nákupe antigénových testov, či už povestná plačúca tlačovka. Matovič obvinil pritom Sulíka za tisíce mŕtvych a nezhody pretrvávali v prekladaní si horúceho zemiaku o zodpovednosti za ich nákup.
Premiér Igor Matovič následne 17.decembra 2020 v relácii Braňa Závodského v rádiu Expres vyzval Richarda Sulíka, aby podal demisiu, pričom ministra hospodárstva nazval aj idiotom. Predseda vlády uviedol, že Sulíkovi sú životy ľudí ukradnuté.
Slovensko chce byť pre Francúzsko majákom odvahy a spoľahlivosti, hlásal vo februári Igor Matovič pred Emanuelom Macronom. Premiér francúzskej hlave štátu zároveň poďakoval za pozvanie. Počas prejavu Igora Matoviča v Elyzejskom paláci zabrala jeho najväčšiu časť pasáž, kde spomínal svoju dcéru, ktorá ho strihala namiesto bábiky. Vskutku neštandardný prejav umocnila ešte strana OĽaNO, ktorá to Slovákom vysielala naživo a niekoľkokrát skomolila meno francúzskeho prezidenta. Oficiálnymi témami návštevy bola pandémia či plán obnovy. Ak by ste však čakali niečo konkrétne, napríklad presne opísanú spoluprácu, boli by ste sklamaní.
Odchod Igora Matoviča sprevádzal konflikt s Richardom Sulíkom aj v januári, kedy sa opäť nezhodli na protipandemických opatreniach. Poslednou kvapkou však bol nákup neregistrovanej ruskej vakcíny Sputnik V. Tá sa stala rozbuškou a vydláždila tak cestu premiérovi do zabudnutia.
ONLINE: Koaličná kríza
Dôležité
Predseda parlamentu a šéf hnutia Sme rodina Boris Kollár si vie predstaviť výmenu Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR za iné ministerstvo. „Stále je toto otvorené. Pokiaľ by partner OĽaNO bol ochotný urobiť nejakú zámenu, sme, samozrejme, tomu prístupní,“ vyhlásil Kollár v nedeľu pri slávnostnom akte pri príležitosti 76. oslobodenia Bratislavy na Slavíne.
Rezort práce je jediný bez ministra po tom, čo bývalý minister Milan Krajniak (Sme rodina) podal demisiu a aj po rekonštrukcii vlády ostal tento post neobsadený. Dočasne ho zatiaľ vedie minister dopravy Andrej Doležal (nom. Sme rodina).
Počas nasledujúceho týždňa má zároveň Kollár hovoriť s novým premiérom Eduardom Hegerom (OĽaNO) o nominácii na post šéfa Slovenskej informačnej služby.
Dôležité
Od dnešného dňa je novým predsedom vládyEduard Heger a Igor Matovič sa presťahoval na ministerstvo financií. Prezidentka novú vládu vymenovala s dôvetkom, že verí, že sa nevráti do starých koľají.
Už bývalý premiér Matovič však ani dnes novinárom nič nepovedal, ale isté je, že s Richardom Sulíkom si ruku zatiaľ nepodali a ani pizza nebola.
Dôležité
Výber Vladimíra Lengvarského na post ministra zdravotníctva je podľa lekárskej komory dobrou voľbou. Súčasný boj s pandémiou si vyžaduje nielen disciplínu, ale aj kontrolu. Rovnako dôležité sú podľa lekárov aj jasné, zrozumiteľné a dobre odkomunikované rozhodnutia.
Nový minister a dnes už bývalý vojenský lekár so skúsenosťami z medzinárodných misií v hodnosti generála prisľúbil, že bude pozorne počúvať odbornú verejnosť aj vedcov. Stalo sa tak po uvedení do novej funkcie.
Dôležité
V prezidentskom paláci dnes bolo rušno. Záplava limuzín predznačila, že sa dejú veľké veci. Ráno o 10-tej prezidentka Zuzana Čaputová totiž vymenovala vládu pod vedením Eduarda Hegera. S jedným novým členom kabinetu a jednou zatiaľ neobsadenou ministerskou stoličkou.
Predsedníčka mimoparlamentného hnutia Progresívne Slovensko (PS) Irena Bihariová zhodnotila, že nový premiér Eduard Heger nebude mať ľahkú pozíciu. „Preberá štafetu v situácii, kedy jeho predchodca znížil dôveryhodnosť vlády, naštrbil vzťahy v koalícii a svojou politikou prispel k rastu Hlasu a Smeru,“zdôraznila. Jeho úlohou je podľa Bihariovej navrátenie dôvery občanov vo vládu, vysporiadanie sa s koronakrízou, a najmä s obdobím po nej.
„Eduard Heger má šancu dokázať, že svoje povinnosti pri riadení krajiny zvládne lepšie, ako jeho predchodca. Má zároveň možnosť presvedčiť verejnosť, že pritom dokáže odolávať vplyvu a pokynom straníckeho šéfa a ministra financií Igora Matoviča,“uzavrela Bihariová.
Dôležité
Do poslaneckých lavíc zasadli náhradníci za ministrov, ktorých dnes vymenovala prezidentka Zuzana Čaputová za členov novej vlády Eduarda Hegera (OĽaNO). Poslanci zároveň zložili sľub. Namiesto ministra hospodárstva Richarda Sulíka nastúpil Miroslav Žiak (obaja SaS). Za šéfa rezortu školstva Branislava Gröhlinga do parlamentu nastúpil Milan Laurenčík (obaja SaS). Ako náhradníčka za ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú nastúpila Alexandra Pivková (obe Za ľudí).
„Sľubujem na svoju česť a svedomie vernosť Slovenskej republike. Svoje povinnosti budem plniť v záujme jej občanov. Budem dodržiavať ústavu a ostatné zákony a pracovať tak, aby sa uvádzali do života,“ znie sľub poslanca. Ten ho potvrdzuje slovom „sľubujem“ a svojím podpisom.
Dôležité
Podpredseda Národnej rady SR Juraj Šeliga (Za ľudí) si myslí, že vymenovanie Hegera za nového predsedu vlády je šanca na „reštart“, ktorá sa už nebude opakovať. „Eduard patrí medzi najpracovitejších ľudí akých poznám, preto nemám pochybnosť, že svoju úlohu zvládne. Pevne verím, že jeho pokojná povaha, výborný manažérsky prístup a schopnosť viesť dialóg našu krajinu prevedie do pokojných vôd,“napísal na svojom profile na sociálnej sieti.
Dôležité
Staronový šéf rezortu diplomacie Ivan Korčok (nom. SaS) nevníma dnešné menovanie novej vlády ako koniec sebareflexie, ale ako jej začiatok. „Do ďalšieho pôsobenia súčasnej koalície berieme so sebou bremeno v podobe naštrbenej dôvery občanov z predchádzajúceho obdobia. Dôveru nezískame späť automaticky dnešným dňom, ale len tak, že budeme vládnuť inak ako doteraz a robiť to, čo zlepší život na Slovensku,“priblížil.
Považuje za správne, že vláda sa chce pozerať dopredu a zabudnúť na animozity a nevraživosť. „Musíme si ale pamätať najmä to, ako rýchlo sa nádej ľudí na zmenu k lepšiemu premení na rozčarovanie,” doplnil Korčok. Bez kompromisov to podľa jeho slov nepôjde. Minister zahraničných vecí zároveň poprosil občanov Slovenska, aby dali dnes vymenovanej vláde a koalícii štyroch strán druhú šancu.
Nezaradení poslanci a odídenci z vládnej koalície Miroslav Kollár a Tomáš Valášek sľúbili, že budú konštruktívnou opozíciou novej vlády. Kollár vo svojom profile na sociálnej sieti uviedol, že Heger môže byť lepší premiér ako Matovič.
„Poznáme sa dlho a minulý rok som s ním navyše intenzívne spolupracoval na Pláne obnovy a odolnosti. Hoci sme sa v niektorých veciach nezhodli, argumentoval vecne a slušne, bol pripravený ustúpiť v mene dohody a dal priestor odborníkom. Ono by to mala byť vo vedení vlády samozrejmosť, ale po uplynulom roku je to príjemnou zmenou,“zhodnotil Hegera na sociálnej sieti Valášek.
Dôležité
Nový minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský bude podľa jeho slov pozorne počúvať svojich kolegov, odbornú obec aj vedcov. Uviedol to na tlačovom brífingu po tom, ako ho premiér Eduard Heger symbolicky uviedol do funkcie. Ako Lengvarský povedal, na rezort nastupuje s veľkým rešpektom a úctou voči všetkým zdravotníckym pracovníkom za rok boja proti pandémii.
„Plne si uvedomujem, že vstupujem na rezort, ktorý je z veľkej miery zodpovedný za ďalší priebeh pandémie,“uviedol šéf rezortu zdravotníctva. Ako dodal, bude presadzovať také opatrenia, aby sme pandémiu potlačili a umožnili aj ďalší rozvoj zdravotníctva na Slovensku. Konkrétne kroky chce predstaviť až po tom, ako sa zoznámi so stavom na ministerstve zdravotníctva a vypočuje si všetky relevantné subjekty. O následných opatreniach bude verejnosť informovať.
Predseda vlády Eduard Heger zaželal novému ministrovi zdravotníctva veľa úspechov a odvahy. „Som si istý, že budete veľmi dobrý na tejto pozícii, lebo ste na to boli dlhoročne pripravovaný,“ povedal Heger. Vladimír Lengvarský poďakoval premiérovi za dôveru a dodal, že sa ju vynasnaží nesklamať.
Dôležité
Vládna koalícia je naďalej odsúdená na chaos a hádky. Predseda strany Smer - sociálna demokracia Robert Fico to povedal na dnešnej tlačovej besede, počas ktorej sa vyjadroval aj k dnešnému vymenovaniu novej vlády Eduarda Hegera (OĽaNO).
„Je evidentné, že pani prezidentka dala prednosť iným záujmom, ako sú záujmy Slovenskej republiky. Tým, že odsúhlasila túto falošnú a smiešnu rošádu len potvrdila, že jej viac záleží na tom, aby tu fungovala neschopná, neprofesionálna vláda amatérov, ako riešiť celý tento problém demokratickým spôsobom,“skonštatoval Fico.
Dôležité
Vicepremiérka a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí) zdôraznila, že nová vláda má pred sebou veľký záväzok v podobe získania dôvery celého Slovenska poctivou prácou pre všetkých. Minister obrany Jaroslav Naď si zas váži rozhodnutie bývalého premiéra Igora Matoviča navrhnúť za nového predsedu vlády Eduarda Hegera (všetci OĽaNO). Obaja to uviedli na svojich statusoch na sociálnej sieti.
Naď považuje Hegera za skúseného manažéra a čestného chlapa s jasným názorom pre dobro veci. „Som presvedčený, že naša každodenná spolupráca, a teraz mám na mysli všetkých rezortov, sa pod jeho vedením už čoskoro odzrkadlí v reálnych a prospešných rozhodnutiach. S Edom sa mi pracuje a komunikuje veľmi dobre, môže si byť istý, že medzi vojakmi, ale aj civilnými zamestnancami má našu pomocnú ruku a dvere vždy otvorené,”ozrejmil Naď s tým, že Heger pozná fungovanie rezortu, keďže svoju kariéru začínal práve na ministerstve obrany.
Remišová zaželala novému premiérovi aj všetkým členom vlády veľa síl a konštruktívnu a pokojnú spoluprácu. Pokoj, vecnosť a konštruktívnosť si želá aj minister hospodárstva Richard Sulík (SaS), ktorý zároveň dodal, že členovia novej vlády sú poučení a odhodlaní.
Dôležité
Prezidentka dnes vymenovala druhú vládu Igora Matoviča (OĽaNO). Predseda strany Hlas - sociálna demokracia (Hlas-SD) Peter Pellegrini tak na svojom profile na sociálnej sieti reagoval na dnešné vymenovanie novej vlády na čele s Eduardom Hegerom (OĽaNO). Zdôraznil, že v novej vláde si predseda vlády a minister financií „len vymenili miesto“.
Podľa Pellegriniho zlyhala predošlá vláda vo všetkom. „Nezvládla boj s pandémiou, pomoc ekonomike, no predovšetkým nezvládla ani samú seba. Ako malé deti sa členovia vlády vadili, urážali a vzájomne sa posielali kopať hroby. A, žiaľ, po nich zostalo desaťtisíc obetí na ochorenie COVID-19, rozvrátený a nefungujúci štát ako aj krachujúca ekonomika. Po týchto zlyhaniach neprišla žiadna sebareflexia. Vo vláde je Igor Matovič, tak aj Richard Sulík,“dodal Pellegrini.
Podľa Roberta Fica sa na Slovensku nič nemení
"Aké dedičstvo zanechal pán Heger na Ministerstve financií? Kvalita materiálu plánu obnovy je zlá. Verejné financie nie sú v dobrom stave," hovorí Fico.
"Dnes preukázala pani prezidentka, že nie je politicky svojprávna," hovorí na tlačovej konferencií strany Smer-SD Robert Fico.
Dôležité
Predseda vlády SR Eduard Heger dnes o 13-tej hodine na Ministerstve zdravotníctva SR symbolicky uvedie do funkcie nového ministra zdravotníctva SR Vladimíra Lengvarského.
Dôležité
Igor Matovič bol premiérom 376 dní. Jeho vláda bola štvrtou najkratšou po roku 1990.
Dôležité
Výber Vladimíra Lengvarského na post ministra zdravotníctva je podľa Slovenskej lekárskej komory dobrou voľbou. Komora to vníma pozitívne preto, že súčasný boj s pandémiou koronavírusu si vyžaduje nielen disciplínu, ale aj kontrolu. Rovnako dôležité sú podľa nej aj jasné, odborné, včasné, zrozumiteľné a predovšetkým dobre odkomunikované rozhodnutia.
„Sme preto presvedčení, že dr. Lengvarský, ktorý má nielen medzinárodné skúsenosti, ale aj dlhoročné skúsenosti s krízovou komunikáciou a tímovou prácou, by mohol byť človekom na správnom mieste v pravý čas,“ konštatovala SLK.
Ako komora dodala vo svojom vyhlásení, je pripravená podať novému ministrovi pomocnú ruku nielen v tomto náročnom období. „Sme zároveň pripravení spolupracovať a participovať aj na budúcej reforme slovenského zdravotníctva v záujme nielen všetkých zdravotníkov, ale predovšetkým v záujme pacientov,“uzavrela SLK.