Namiesto špeciálnych filtrov má vyčistiť nebezpečné látky prírodný kameň. Ak sa to nepodarí, firma dostane pokutu
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
POŠA / Okamžite umiestniť mobilné filtračné zariadenie pre vytekajúcu vodu do potoka. Tak znel príkaz inšpekcie životného prostredia pre firmu, ktorá prevádzkuje odkalisko Poša na východe Slovenska. Táto enviromentálna záťaž totiž vážne ohrozuje celé okolie. Spôsob akým firma tento príkaz splnila, je vskutku originálny.
Na odkalisko Poša naviezli kopu zeolitu. Prírodný kameň má čistiť všetku vodu, ktorá vyteká z odkaliska.
"Bolo použitých a voľne vysypaných približne 10 ton zeolitu priamo do vývaru," uviedol riaditeľ Slovenskej inšpekcie životného prostrednia Ján Jenčo.
Ľudia z okolitých obcí tu očakávali špeciálne filtračné zariadenie, ktoré je overené a schválené odborníkmi. Toto riešenie sa im vôbec nepozdáva.
"Odborníci sa k tomu vyjadria, navrhnú riešenie, koľko aké frakcie majú byť. Nie len tak, že prídem a nasypem tatrovku zeolitu," povedala starostka obce Nižný Hrabovec Marcela Pčolinská.
"Nás zaujíma to, ako sa ten zeolit bude meniť, aká je tá absorbčná schopnosť, koľko tých ťaźkých kovov zachytí," zhodnotil starosta Nižného Hrušova Ján Fenčák.
Prevádzkovateľ odkaliska a pôvodca znečistenia na naše otázky nereaguje už 3 týždne. Inšpektori chcú dať zeolitu šancu a jeho účinnosť si overiť podrobnou analýzou vzoriek vody.
"V 7 dňových intervaloch. Tento časový interval, bol zvolený po konzultácii s odborníkom, ktorý má skúsenosti, s využívaním tohto typu zeolitu," skonštatoval riaditeľ inšpekcie Jenčo.
Keďže z odkaliska vytekajú viaceré škodlivé látky na čele s arzénom, filtrácia musí byť funkčná okamžite. Problém znečisteného potoka tu nie je žiadnou novinkou, len sa to doteraz neriešilo.
"Samotný prevádzkovateľ, minimálne 10 rokov sa týmto problémom zaoberá, ale dodnes s tým riešením neprišiel. Takže netreba zbytočne naťahovať čas," myslí si starosta Fenčák.
Ak zeolit vodu nevyčistí, firma dostane pokutu a bude sa hľadať iné dočasné riešenie. Zároveň sa už začal proces schválenia nového režimu fungovania odkaliska.
"Prebieha to konanie, vo veci zmeny integrovaného povolenia pre spoločnosť TP2 tak, aby sa tá situácia vyriešila komplexne," uzavrel riaditeľ inšpekcie životného prostredia Jenčo.