Jasno
-2°
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
ÚVZ zmiernil nosenie respirátorov v niektorých prípadoch. K zmenám dôjde aj na hraniciach
Zdielať na

ÚVZ zmiernil nosenie respirátorov v niektorých prípadoch. K zmenám dôjde aj na hraniciach

Archívna reportáž

BRATISLAVA / V exteriéri už nebude povinné mať prekryté horné dýchacie cesty, a to v prípade osôb, ktoré sú vzdialené najmenej päť metrov od ostatných ľudí, s ktorými nežijú v spoločnej domácnosti. Vyplýva to z novej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR, platná bude od 19. apríla.

Zmierňuje sa ňou aj povinnosť nosenia respirátorov v interiéri verejných budov. Po novom tak budú môcť mať rúška namiesto respirátora všetci žiaci v škole alebo školskom zariadení aj pedagogickí a odborní zamestnanci počas vyučovania.

Rúška budú povolené na pracovisku aj pre zamestnancov, ktorí majú chronické ochorenia dýchacích ciest s dychovou nedostatočnosťou alebo kožné ochorenia tváre, u ktorých by nosenie respirátora mohlo viesť k zhoršeniu stavu. Respirátory taktiež nebudú povinné pre zamestnancov, ktorých spôsob práce alebo pracovné podmienky neumožňujú nosenie respirátora, po dohode medzi zamestnávateľom a zástupcami zamestnancov. Doteraz to bolo možné iba na základe vyjadrenia pracovnej zdravotnej služby.

Ako ďalej informovala hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková, podmienky nosenia respirátora či rúška sa vo vybraných situáciách zmierňujú vzhľadom na zlepšujúcu sa epidemickú situáciu. „Epidemiológovia sledujú vývoj výskytu COVID-19 a Úrad verejného zdravotníctva SR primerane upravuje znenie vyhlášok, ktorými sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia,“ doplnila.

Prehľad najdôležitejších zmien v bodoch:

  • v exteriéri už nebude povinné mať prekryté horné dýchacie cesty, a to v prípade osôb, ktoré sú vzdialené najmenej päť metrov od ostatných osôb, s ktorými nežijú v spoločnej domácnosti,
  • namiesto respirátora budú môcť mať rúška v interiéri verejných budov:
    - všetci žiaci v škole alebo školskom zariadení,
    - pedagogickí a odborní zamestnanci počas vyučovania,
    - na pracovisku: zamestnanci, ktorí majú chronické ochorenia dýchacích ciest s dychovou nedostatočnosťou alebo kožné ochorenia tváre, u ktorých by nosenie respirátora mohlo viesť k zhoršeniu stavu,
    - zamestnanci, ktorých spôsob práce alebo pracovné podmienky neumožňujú nosenie respirátora, po dohode medzi zamestnávateľom a zástupcami zamestnancov (doteraz to bolo možné iba na základe vyjadrenia pracovnej zdravotnej služby).

Od pondelka sa za určitých podmienok ruší 14-dňová karanténa pre ľudí prichádzajúcich z EÚ a vybraných krajín

Od pondelka 19. apríla sa za určitých podmienok ruší 14-dňová karanténa pre ľudí, ktorí prídu na Slovensko z členských krajín Európskej únie (EÚ) alebo Islandu, Nórska, Lichtenštajnska, Švajčiarska či Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) Daša Račková. Podmienkou však je buď absolvovanie očkovania, alebo prekonanie ochorenia COVID-19. Bez nutnosti 14-ďnového pobytu v karanténe môžu na Slovensko vstúpiť osoby, ktoré pred 14 alebo viac dňami dostali druhú dávku mRNA vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Nové podmienky na hraniciach začnú platiť od pondelka 19. apríla od 6:00.

Rovnako budú môcť do krajiny bez absolvovania karantény tí, ktorí prekonali ochorenie COVID-19 a zároveň boli do 180 dní zaočkovaní vektorovou vakcínou alebo pred 14 a viac dňami dostali prvú dávku mRNA vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Výnimka sa vzťahuje aj na osoby, ktoré pred menej ako 180 dňami prekonali ochorenie COVID-19. Potrebný pritom bude doklad o prekonaní ochorenia podľa prílohy vo vyhláške alebo potvrdenie o očkovaní.

Povinná karanténa sa nebude vzťahovať ani na osoby s trvalým alebo prechodným pobytom na Slovensku, ktoré prekračujú hranice pre návštevu zastupiteľského úradu cudzej krajiny, ktorý sa nachádza na území Českej republiky, Maďarska alebo Rakúskej republiky. Návšteva nesmie prekročiť 12 hodín, v tomto prípade sa nebude vyžadovať negatívny test na COVID-19.

Automatickú výnimku z karantény budú mať aj ľudia, ktorí vstupujú na územie Slovenska za účelom uzavretia manželstva alebo pohrebu blízkej osoby. Túto skutočnosť však budú musieť vedieť preukázať. Výnimku bude mať aj jedna sprevádzajúca osoba, obaja sa však musia preukázať negatívnym výsledkom testu. Antigénový test nesmie byť starší ako 48 hodín, PCR test starší ako 72 hodín.

Výnimku budú mať okrem zamestnancov prevádzkovateľov prvkov kritickej infraštruktúry aj ich subdodávatelia. Výnimka sa bude vzťahovať aj na expertov, špecialistov alebo technikov pre odstránenie krízových situácií v priemysle. Bez absolvovania karantény budú môcť na Slovensko vstúpiť aj osoby, ktoré vstupujú alebo opúšťajú územie krajiny za účelom servisných, inštalačných a revíznych služieb zdravotníckej techniky, zabezpečenia školenia zdravotníckych zamestnancov, monitorov klinických štúdií a osoby zabezpečujúce plynulý chod zdravotníckej infraštruktúry.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy