Zákaz klietkového chovu v Európskej únii sa stáva čoraz reálnejší. A platiť by mal aj na dovoz
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRUSEL / Zákaz klietkového chovu v Európskej únii sa stáva čoraz reálnejší. A platiť by mal aj na dovoz. Teda napríklad do Európskej únie by sa nemohli dovážať vajíčka od sliepok z klietkového chovu, ale iba z podstielkového alebo voľného výbehu. Len v Európskej únii viac ako 180 miliónov sliepok prežíva celý život v klietke o veľkosti jedného papiera formátu A4
Do Bruselu sa cez občiansku iniciatívu zatiaľ podarilo dostať spomedzi obrovského množstva iba zopár iniciatív. Bol to napríklad koniec striedania času a teraz je to zákaz klietkového chovu. “Vyzbieralo sa viac ako 1,4 milióna podpisov a tak táto iniciatíva sa zaradila medzi šesť historicky úspešných, ktoré prekročili to kvórum jedného milióna,” konštatoval europoslanec Michal Wiezik. Iniciatíva koniec doby klietkovej ale hovorí nielen o domácej produkcii, ale aj o tej z dovozu z tzv. tretích krajín. Aby sa jednoducho nestalo, že tým pádom lacnejší klietkový chov vytlačí z trhu ten európsky, neklietkový. “Pri dovozoch z tretích krajín je to o tom, aby sme mali vzájomne uznávaný kontrolný systém, tak ako ho máme pri množstve iných vecí, lebo rovnako ako sa dá kontrolovať, že niečo nie je vyrobené detskou prácou,” uviedol europoslanec Martin Hojsík. Európsky parlament rieši aj kompenzácie pre farmy, ktoré z dlhoročne budovaného klietkovú chovu opustia. “Iniciatíva má veľkú nádej na úspech, pretože Európa dlhodobo je v podstate jediným územím na tejto planéte, ktorý sa tejto problematike dlhodobo venuje a má ju dokonca zakotvenú v legislatíve,” vysvetlil vedúci zastúpenia EÚ na Slovensku, Ladislav Miko. “Verím, že po tých híringoch, ktoré sú tento týždeň práve vo výboroch agre a peti dôjde k návrhu, že príde k úplnému zrušeniu klietkových chovov,” reagovala Monika Beňová. Európska komisia by tak mala s podporou európskeho parlamentu na základe tejto iniciatívy pripraviť návrh na zákaz klietkového chovu aj hospodárskych zvierat. Aby sa členské krajiny zosúladili. “Slovensko má záväzok do konca tohto desaťročia zbaviť sa klietok pri chove sliepok, ale potrebujeme sa pozrieť aj na chov ďalších zvierat,” povedal europoslanec Vladimír Bilčík.