Jasno
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Advokáti a ministri hodnotia konanie kontroverzného sudcu Dalibora Miľana: Bohužiaľ, aj toto je realita
Zdielať na

Advokáti a ministri hodnotia konanie kontroverzného sudcu Dalibora Miľana: Bohužiaľ, aj toto je realita

BRATISLAVA / Prípad sudcu, ktorý v budove nenosil rúško, a ktorý udelil pokutu policajtom pri výkone služby, pobúril mnohých, vrátane ministrov a odbornej verejnosti. Pokutovanie uniformovaných policajtov priamo v súdnej sieni považujú niektorí za svojvôľu sudcu. Muži zákona však pokutu musia zaplatiť.


"Keby to nebola reálna situácia a by som to počula prvýkrát, tak by som si myslela, že je to z nejakého komického seriálu. Ale bohužiaľ, toto je realita," vyhlásila šéfka rezotu spravodlivosti Mária Kolíková.

"Zažili sme už všeličo na Slovensku," skonštatoval minister vnútra Roman Mikulec.

V súdnej sieni je pánom situácie sudca. Naposledy sa ukázalo, že je naňho prikrátka ešte aj policajná hliadka.


Absurdný prípad, ktorý nemá na Slovensku obdoby. Týždeň čo týždeň chodia policajti na súd do Zvolena, aby vyriešili priestupok. Rúško si odmieta nasadiť samotný sudca Dalibor Miľan v pojednávacej miestnosti. V interiéri sú povinné, a tak ide o jasné porušenie protiepidemických opatrení.

"Odmieta ich rešpektovať pri výkone súdnej moci. Ohrozuje seba, svoje okolie, účastníkov, prokurátorov, iných kolegov na pracovisku," zhodnotil predseda Súdnej rady SR Ján Mazák.

Trvá to už pol roka. V pondelok slovná výmena s policajnou hliadkou zašla tak ďaleko, že sudca udelil pokutu obom privolaným policajtom, ale aj svojej nadriadenej. Predsedníčke súdu, ktorá naňho policajtov vždy zavolala.

"Pokiaľ tam teda je verejnosť a pokiaľ bude povinnosť v interiéri nosiť rúška, vždy budem takto postupovať," povedala predsedníčka Okresného súdu Zvolen Mariana Philadelphyová.


Sudcu však predsedníčka spolu s hliadkou vyrušuje pri pojednávaní. Podľa zákona môže narušiteľom udeliť pokutu. Zákon však nerieši, či je to civil, alebo policajt. Teoreticky môže ísť do extrému. "Teraz je otázka, že či naozaj došlo k rušeniu alebo nedošlo k rušeniu pojednávania. Pokiaľ áno, tak je možné takúto osobu nechať aj vyviesť," myslí si právnik Milan Ficek.

Lenže sudca nemôže všetko. Obzvlášť v prípade, ak sám porušuje právny poriadok. "Sudca nemôže si vymýšľať pravidlá, a v zásade dovádzať to do krajností, že bude pokutovať ostatných, pretože sa mu nepáči ako sa správajú, hoci oni sa správajú v súlade s právnym poriadkom," povedal Kamil Baránik z Právnickej fakulty Univerzity Mateja Bela.

Sudca nie je nad zákonom. Aj on musí mať rúško. Tvrdí právnik. "Nie každá interpretácia aká sa im hodí, je tá správna, pretože to nie je interpretácia, ale svojvôľa," dodal Baránik.

Policajti, ktorí chceli pôvodne sudcu vyviezť, boli v súdnej sieni ako výkonná moc štátu. Zisťovali sme preto, kto pokutu zaplatí. Polícia sa nevyjadrila. Minister vnútra vec preveruje."Príslušník policajného zboru, ktorý si koná svoju prácu a povinnosť, tak by mu nemala byť udelená pokuta iným. V tomto prípade sudcom," povedal Mikulec.

"Myslím si, že takýto spôsob a správanie sudcu naozaj vrhá zlé svetlo vôbec na predstaviteľov justície,"
uviedla Kolíková.

Súdna rada bude 18. júna rozhodovať, či dočasne pozastaví výkon funkcie sudcovi Miľanovi. Lenže dovtedy má riadne pojednávať. A tak nevedno, či naplní svoj odkaz šéfovi hliadky, že nabudúce im dá nie 60 ale 500 eur.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy