Sčítanie obyvateľstva skončilo. Štatistický úrad zverejnil prvé výsledky
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BARTISLAVA / Sčítanie obyvateľov, domov a bytov celkovo absolvovalo 5,22 milióna obyvateľov Slovenska. Na dnešnej tlačovej konferencii to uviedol predseda Štatistického úradu SR (ŠÚ SR) Alexander Ballek. Sčítací formulár vyplnilo elektronicky 4,84 milióna obyvateľov Slovenska, ďalších 378-tisíc sa sčítalo asistovane.
"Zber dát od obyvateľov v rámci SODB 2021 hodnotíme ako úspešný. Ja by som chcel hlavne zdôrazniť a podčiarknuť úlohu samosprávy v celom procese a pri asistovanom sčítaní zvlášť. Obce plnili množstvo úloh, najmä úlohy v súvislosti s pandémiou COVID-19 a tiež úlohy pri SODB 2021. Preto úprimne ďakujeme všetkým predstaviteľom samosprávy za nasadenie a naozaj dobrý výsledok,“ povedal Ballek.
Najviac ľudí sa sčítalo v Žilinskom kraji, kde sa podľa odhadovaného počtu obyvateľov sčítalo 94,6 percenta obyvateľov. Nasledujú Prešovský (94 percent), Banskobystrický, Trenčiansky (93,7 percenta), Trnavský (93,1 percenta), Nitriansky (92,2 percenta), Košický (90,9 percenta) a Bratislavský kraj (89,9 percenta).
Sčítanie obyvateľstva sa skončilo. Štatistický úrad zverejnil prvé výsledky
V Bratislave sa sčítalo 441-tisíc obyvateľov. Podiel sčítaných obyvateľov proti odhadovanému počtu predstavuje 88,4 percenta. V Košiciach sa sčítalo 210-tisíc obyvateľov, čo predstavuje 86,6 percenta z odhadovaného počtu obyvateľov.
Generálna riaditeľka Sekcie sociálnych štatistík a demografie ŠÚ SR Ľudmila Ivančíková uviedla, že ju výsledky historicky prvého online sčítania príjemne prekvapili. "Naša práca týmto nekončí, čaká nás spracovávanie dát a ich následné publikovanie. Preto verím, že korektná spolupráca bude pokračovať naďalej a získané dáta budú pre nás všetkých prospešné,“ povedala Ivančíková.
Počas asistovaného sčítania, ktoré sa začalo 3.mája a skončilo 13. júna, bolo na území Slovenska zriadených 3 162 kontaktných miest. Obyvatelia Slovenska mali k dispozícii pomoc od 3 827 stacionárnych asistentov a k obyvateľovi domov bolo pripravených prísť 5 034 mobilných asistentov. Spolu bolo k dispozícii 8 861 vyškolených a certifikovaných asistentov, ktorí poskytovali pomoc či už v domácnostiach obyvateľov alebo na kontaktných miestach.