V Košickom kraji chýbajú stovky ambulantných lekárov. Na jedného tak pripadá desaťtisíc pacientov
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
KOŠICE / Nedostatok ambulantných lekárov je problém, ktorý Slovensko trápi už roky. Pociťujú ho všetky kraje. Ten košický o riešení vážnej situácie rokoval s ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským. Podľa aktuálnych čísel totiž župe chýba približne 400 všeobecných lekárov.
"Najväčší problém máme, čo sa týka všeobecných lekárov, Košice-okolie, Sobrance, Spišská Nová Ves, Gelnica. Tam máme od 2-4 lekárov na 10 000 obyvateľov. Priemerný vek lekárov je 56 lekárov, čo sa týka všeobecných, čiže väčšina z lekárov je v dôchodkovom veku, " vyhlásil na tlačovej besede predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka, počas návštevy ministra zdravotníctva. Žilinský kraj má napríklad 27 percent lekárov nad 60 rokov, 18 percent dokonca nad 70 a 20 percent nad 50.
Riešenie nepríde ani o mesiac a zdá sa, že ani o niekoľko mesiacov. Problém je totiž dlhodobý a netýka sa iba Košického samosprávneho kraja. Desiatky chýbajúcich ambulatných lekárov hlásia aj ďalšie."To znamená, že to bude v nasledujúcich rokoch eskalovať," uviedol predseda Združenia samosprávnych krajov K8 Jozef Viskupič.
Niekoľko ciest ako vybrdnúť z tejto situácie naznačili dnes tak košický župan ako aj šéf rezortu zdravotníctva. Ide o vytvorenie systému, na základe ktorého by bolo možné lekárov umiestňovať do jednotlivých obcí a miest. "Systém by sa mal hlavne zameriavať na lekárov, ktorí tu vyštudovali a odišli do zahraničia alebo o Slovákov, ktorí vyštudovali v zahraničí a ostali tam pracovať," vysvetlil župan Trnka.
No a ďalšou kategóriou by mali byť lekári z Ukrajiny. "Jednak Ukrajinci, ktorí by sem mohli prísť vyštudovať alebo už hotových lekárov z Ukrajiny," doplnil Trnka. Minister zdravotníctva avizoval uľahčenie vstupu do krajiny a to spôsobom vybavenia licencie či poskytnutia príspevku na vybavenie dotácie, prípadne prenájmov.
Trnavská župa pred polrokom schválila finačnú podporu pre prépravu takýchto lekárov a aj pre ich školiteľov, akýsi primárny plat. Rovnako tak aj podporu takýchto lekárovo už počas štúdia.
"Na tomto zastupiteľstve budeme schvaľovať príspevok k bývaniu pre lekárov, ktorí by chceli pôsobiť na území nášho kraja," uviedol predseda Združenia samosprávnych krajov K8.