Bocianie hniezda ukrývajú množstvo tajomstiev, no predovšetkým mláďatá. Tie v týchto dňoch odborníci počítali a značkovali
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
JUŽNÉ SLOVENSKO / Neraz jeden druhého z neho vyháňa a vzniká tu aj manželský trojuholník. Aj to o hniezdach bocianov hovoria ornitológovia. Bocianie hniezda ukrývajú množstvo tajomstiev, no predovšetkým mláďatá. Tie v týchto dňoch odborníci počítali a značkovali.
Začalo sa sčítanie najmladších bocianov na juhu Slovenska. Nezaobišlo sa to bez plošiny a krúžkov. "Dneska je to myslím taký telocvik v podobe 40 výjazdov hore-dole," povedal Roman Slobodník z Ochrany dravcov na Slovensku.
Sčítanie v Komárňanskom a Dunajsko-stredskom okrese sa dokonca nezaobišlo ani bez špeciálnych značiek. Šťastíčko mladých bocianov z hniezda tentoraz padlo nielen na dvor a pani domácu, ale aj na nás. To aby sme si pamätali. "Mláďatká sú krúžkovateľné od 3 týždňov a práve dnes sme zažili aj tie 3 týždňové aj tie 7-8 týždňové, ktoré čochvíľa budú vyletovať," zhodnotil Slobodník.
Mláďatá bociana bieleho v hniezde pokojne ležia, rodičia medzitým v blízkosti lovia potravu. Ochranári umelohmotné krúžky s číslom pred nasadením nastriekajú olejom, aby im nôžky neodreli, kým si na ne zvyknú.
"Chceme vedieť, odkiaľ kam tie mláďatá putujú, prípadne kde sa usádzajú a ako dlho žijú," vysvetlil Slobodník.
"Oni sú teritoriálne, a pokiaľ tá úživnosť územia je nízka, tak viac párov si nezaloží hniezdo v jednej dedine," povedal Kristián Bača zo Štátnej ochrany prírody.
Na juhu bociany mapujú od roku 2013. Vtedy len v Komárňanskom okrese napočítali až 110 mláďat, vlani to bolo 60 a v tomto roku ich zakrúžkovali 80. Z takmer 40 hniezd bolo aktívnych 28.
"Tie bociany na tých monokultúrach ako kukurica, a veľkoplochové poliach už nedokážu nájsť toľko potravy," objasnil Bača.
"Tento rok sme zaznamenali až 10 nových hniezd na západnom Slovensku, čo nás teší a príjemne prekvapilo," uviedol Roman Slobodník z Ochrany dravcov na Slovensku.
"V 95% ľudia sa tešia tým bocianom, sú veľmi radi, sledujú, vedú, stačí zazvoniť tým ľuďom a opýtať sa aký je stav," uzavrel Kristián Bača zo Štátnej ochrany prírody.