Skoro jasno
11°
Bratislava
Aurélia
31.10.2024
Spotreba čokolády počas pandémie klesla: Slováci za minulý rok zjedli o pol kila menej
Zdielať na

Spotreba čokolády počas pandémie klesla: Slováci za minulý rok zjedli o pol kila menej

Archívne video

BRATISLAVA / Celková spotreba čokolády a čokoládových cukroviniek na Slovensku v roku 2020 klesla v priemere o 400 gramov (o 9,3 %) na obyvateľa. Najvyššiu spotrebu čokolády na obyvateľa dosiahlo Slovensko v rokoch 2012 a 2014, keď každý občan SR bez rozdielu veku skonzumoval v priemere za rok 5,1 kilogramu čokolády alebo čokoládových cukroviniek.

Každý Slovák podľa predbežných údajov Štatistického úradu SR tak zjedol 3,9 kilogramu sladkostí z čokolády, rok predtým to bolo podľa definitívnych údajov 4,3 kilogramu“ uviedol Róbert Vlačuha, riaditeľ odboru štatistiky životnej úrovne obyvateľstva ŠÚ SR. Čokoláda je aj súčasťou cukrárenských výrobkov, aj ich spotreba sa po dvoch rokoch rastu znížila.

V medzinárodnom porovnaní majú najväčšiu spotrebu čokolády Švajčiari na úrovni 8,8 kilogramu na obyvateľa, Rakúšania 8,1 kg a Nemci 7,9 kg za rok (údaje z roku 2017 podľa spoločnosti statista.com).

Tabuľka mliečnej čokolády (100 g) stála minulý rok v priemere 1,1 eura a čokolády na varenie rovnakej hmotnosti 0,8 eura. V porovnaní s priemerom predošlých piatich rokov sa priemerné ceny zvýšili len veľmi mierne, pri mliečnej boli vyššie o 2,4 % a na varenie o 1,5 %.

Slovensko tiež obchoduje s čokoládou. Vývoz čokolády zo SR v roku 2020 prevýšil jej dovoz o 6,1 milióna ton. Na Slovensko sa vlani priviezlo 51,6 tisíca ton čokolády, čo predstavovalo hodnotu necelých 215 milióna eur. Najväčší objem čokolády sa doviezol z Nemecka, Českej republiky, Poľska, Rakúska a Francúzska.

Súčasne sa zo SR vyviezlo spolu 57,7* tisíca ton čokolády v hodnote 227,6 milióna eur. Najviac čokolády a čokoládových výrobkov sa vyviezlo do Maďarska, Česka, Poľska, Rakúska a do Spojeného kráľovstva.

Deň čokolády sa oslavuje 7. júla preto, že táto lahôdka sa uviedla na európsky trh v roku 1550 práve v tento deň ako produkt privezený od mexických Indiánov.

Zdielať na

Súvisiace články

Najčítanejšie správy