Hubárov na východe Slovenska sprevádza pštros
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: Filip Maljković
Pštros utiekol minulý mesiac zo Zoologickej záhrady v Kavečanoch pri Košiciach
Zviera nasledovalo hubára niekoľko desiatok metrov, potom sa vybralo iným smerom. Reakcia „prenasledovaného“ muža bola skvelá. Ako povedala očitá svedkyňa Barnová, obrieho operenca sa snažil si nevšímať a pokojnou chôdzou pokračoval v ceste.
Pštrosa, ktorý minulý mesiac utiekol zo Zoologickej záhrady v Kavečanoch pri Košiciach, však nie každý obíde bez pokusu dotknúť sa ho. Niektorých ľudí, čo sa o uniknutom zvierati dozvedeli cez rôzne informácie médií, zrejme zachvátila neoprávnená panika a vtáka podľa našich zdrojov dokonca napadli palicami alebo naň poštvali psov.
Takéto agresívne správanie voči zablúdenému zvieraťu by však súd mohol klasifikovať ako výtržníctvo, za čo sú až dva roky väzenia. Za prípadné pytliactvo, ako povedal doktor Klika zo Slovenského poľovníckeho zväzu – okresnej organizácie Košice – okolie, by sa mohol udeliť trest až do výšky piatich rokov odňatia slobody.
„Najlepšie je, nechať ho tak,“ hovorí zoologička Martina a dodáva, že operenec nie je útočný iba zvedavý a netreba ho plašiť. Tvrdí, že o mieste jeho výskytu, ktoré pre bezpečnosť pštrosa nebudeme konkretizovať, vedia, no zatiaľ s tým nemôžu nič robiť. „Pokiaľ nevbehne do záhrady s plotom,“ vysvetľuje zoologička. Odchyt sa preto nemusí uskutočniť dnes ani zajtra, pretože v tomto období má pštros aj vo voľnej prírode dostatok potravy.
Ak pri prechádzke lesom natrafíte na pštrosa, nesnažte sa ho naháňať, kričať ani pohladkať. Ak sa toto alebo iné zviera v podobnom prípade dostane na oplotený pozemok, vtedy je najrozumnejšie uzamknúť únikové vchody a zavolať ľudí zo ZOO.