Neznesiteľný zápach a obavy z kontaminácie. Uhynuté ryby na brehu Hrona hnijú niekoľko dní
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
ŽIAR NAD HRONOM / Už niekoľko dní plávajú na Hrone mŕtve ryby. Ľudia, ktorí majú domy pri tejto rieke, otvorene hovoria o strachu z nákazy. Inšpekcia bude kvalitu vody v rieke pravidelne kontrolovať.
Asi väčšinu obyvateľov žijúcich v bezprostrednej blízkosti rieky Hron teraz trápi neznesiteľný zápach ale aj obavy z možnej kontaminácie spodných vôd.
V pondelok, keď došlo k úniku digestátu z bioplynovej stanice v Budči, uhynulo v Hrone veľké množstvo rýb. Rybári síce doteraz odlovili asi 5 a pol tony, no tie ryby, ktoré ostali na brehoch hnijú.
"Každý deň je to horšie a horšie, tých rýb pribúda, rozkladajú sa, bývame 10 metrov od Hrona a ten zápach je strašný," povedala obyvateľka Šášovského Podhradia Andrea Gáfriková.
"My máme veľkú obavu z toho, že tá voda môže kontaminovať aj vodu studňovú, nakoľko v Šášovskom Podhradí nie je verejný vodovod, takže používame vlastné studne, z toho máme strach, že tá voda môže byť napadnutá," dodala ďalšia miestna, Andrea Sliacka.
"RVP Žiar nad Hronom nemá vedomosť o tom, že ľudia nahlasovali výskyt vedľajších živočíšnych produktov mŕtvych rýb v rieke Hron. V prípade, že by sme o tom mali vedomosť, informovali by sme Povodie Hrona, pretože to je orgán štátnej vodnej správy na tomto úseku," informovala Terézia Pallerová z Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy Žiar nad Hronom.
"V prípade, že nás inšpekcia vyzve ako správcu vodného toku, budeme personálne súčinný na odstránení vzniknutej situácie," skonštatoval hovorca Vodohospodárskeho podniku Marián Bocák.
Rybári uhynuté ryby lovia dnes už len s ťažkosťami, keďže sa im rozpadávajú v rukách. Slovenská inšpekcia životného prostredia sa vzhľadom na pokročilé štádium rozkladu rýb rozhodla pre pravidelný monitoring vôd.
"Vzorky sa budú odoberať na 3 miestach a v týždenných intervaloch vyhodnocovať, ak sa prejaví ďalšie zhoršenie kvality, pristúpime k ďalším opatreniam a obyvateľov budeme informovať," uzavrel generálny riaditeľ Slovenskej inšpekcie životného prostredia Ján Jenčo.