Do Šanghajského rebríčka svetových univerzít sa dostala iba jedna univerzita na Slovensku
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA – Zo slovenských univerzít sa do rebríčka akademického hodnotenia svetových univerzít (Academic Ranking of World Universities), známom ako Šanghajský rebríček, dostala iba Univerzita Komenského v Bratislave. Informovala o tom hovorkyňa Univerzity Komenského Lenka Miller.
Univerzita Komenského sa umiestnila na zdieľanej 801. – 900. priečke, pričom v roku 2020 sa umiestnila na zdieľanom 601. – 700. mieste. Rebríček hodnotí aj jednotlivé akademické predmety. Vo fyzike patrí UK 301. – 400. miesto a v klinickej medicíne je na 401. – 500. mieste.
V rámci rebríčka sa hodnotilo viac ako 2 000 svetových univerzít, zverejnených však bolo len top tisíc univerzít sveta. Najlepšou univerzitou sveta sa stala Harvardova univerzita. Na druhom a treťom mieste sa umiestnili Stanfordská univerzita a Cambridgeská univerzita. Z Českej republiky sa v rebríčku umiestnilo sedem vysokých škôl a najlepšie hodnotená je Karlova univerzita v Prahe. Na zdieľanej 801.-900. priečke sa spolu s UK z českých univerzít umiestnili České vysoké učení technické v Prahe a Česká poľnohospodárska univerzita v Prahe.
Tento rebríček sa zameriava predovšetkým na vedeckú a výskumnú úroveň inštitúcií a na hodnotenie svetových univerzít využíva šesť ukazovateľov. Medzi nimi sú absolventi a zamestnanci inštitúcie, ktorí získali Nobelovu cenu alebo Fieldsovu medailu, počet najviac citovaných výskumníkov, počet publikácií v časopisoch Nature a Science a počet publikácií indexovaných v Social Science Citation Index alebo v Social Citation Index-Expanded. Hodnotí aj vážené skóre predchádzajúcich piatich kritérií v pomere k počtu vedeckých pracovníkov. Miller podotkla, že ukazovatele týkajúce sa cien hodnotia oblasti aj desaťročia dozadu, avšak údaj o citovaných výskumníkoch je z novembra 2020. Dodala, že publikácie v Nature a Science sa hodnotia medzi rokmi 2016 – 2020.