Jasno
Bratislava
Agnesa
16.11.2024
Generálny prokurátor zrušil obvinenia v prípade Gorila
Zdielať na

Generálny prokurátor zrušil obvinenia v prípade Gorila

Archívne video

BRATISLAVA / Výpočet zrušených stíhaní zo strany generálnej prokurátory pokračoval aj v prípade podnikateľa Jaroslava Haščáka, bývalého riaditeľa kontrarozviedky SIS Ľubomíra Arpáša a jeho manželky Dany Arpášovej. Pripomeňme, že ide o kauzu Gorila a zločiny zneužívania právomoci či podplácania, ako aj závažné zločiny prijímania úplatku, či legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Podľa generálneho prokurátora Maroša Žilinku orgánom činným v trestnom konaní sa nepodarilo proti menovaným zhromaždiť dostatok kvalitných dôkazov.

Generálny prokurátor sa tak stotožnil zo stanoviskom Najvyššieho súdu Slovenskej republiky zo 7. januára tohto roku, ktorý taktiež skonštatoval nedostatočné množstvo a kvalitu získaných dôkazov voči Jaroslavovi Haščákovi, Ľubomírovi Arpášov a Dane Arpášovej v kauze Gorila.

"Dospel tiež k záveru, že také dôkazy neboli zabezpečené ani po vydaní a právoplatnosti napadnutých uznesení, keďže výpovede svedkov neobsahujú žiadne relevantné skutočnosti, ktoré by dôvodnosť vzneseného obvinenia potvrdzovali," uviedla v stanovisku hovorkyňa generálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

Haščáka a Arpášovcov obvinil vyšetrovateľ 1. decembra minulého roku. Manželia mali s firmou podnikateľa uavrieť fiktívnu zmluvu na poradenské služby, no podľa polície, malo o odmenu za predaj nahrávky Gorila. A to vo výške 194 tisíc eur. 4. decembra bol podnikateľ i Dana Arpášová vzatí do väzby, 7. januára na základe rozhodnutia Senátu Najvyššieho súdu ich z nej prepustili. Obžalobe tak čelili na slobode. Dnes boli, spolu s bývalým riaditeľom SIS Ľubomárom Arpášom zbavení obvinení.

"Pri posudzovaní veci generálny prokurátor Slovenskej republiky zohľadnil aj nálezy Ústavného súdu Slovenskej republiky z 20. 11 .2012 a 2. 2. 2016 a rozsudok Európskeho súdu pre ľudské práva z 20. 7. 2021. V zhode so skutkovými a právnymi závermi Najvyššieho súdu Slovenskej republiky generálny prokurátor Slovenskej republiky konštatuje, že týmto právoplatným uznesením o vznesení obvinenia, bol porušený zákon v neprospech všetkých troch obvinených," skonštatovala v stanovisku Tökölyová.


Toto rozhodnutie prichádza po 9 mesiacoch od vypuknutia kauzy. "Vítame, že generálny prokurátor Slovenskej republiky svojim rozhodnutím podľa § 363 a nasl. TP vyhovel návrhu na zrušenie uznesenia vyšetrovateľky NAKA zo dňa 1. 12. 2020 o vznesení obvinení (o.i.) nášmu klientovi, ako aj uznesenia dozorového prokurátora zo dňa 10. 3. 2021 o zamietnutí sťažnosti klienta voči nim.To len potvrdzuje názor klienta, že bol v decembri 2020 obvinený (a vzatý do väzby) bez akéhokoľvek skutkového základu,"   uviedol právny zástupca  Martin Škubla. 

"Generálny prokurátor vyhovel našej žiadosti o preskúmanie podľa § 363 trestného poriadku. Z môjho pohľadu je to logické a správne rozhodnutie, pretože, dá sa povedať, že ku dňu vznesenia obvinenia neboli žiadne dôkazy, ktoré by odôvodňovali skutovú vetu,"  povedal advokát Jiří Kučera, advokát Arpášovcov.



Rovnako ako ďalšie zverejnené rozhodnutia generálneho prokurátora Maroša Žilinku, aj toto v kauze Gorila vyvolalo vlnu reakcií. A to slov od prekvapenia, cez znechutenie až po volanie po zmene niektorých ustanovení v tretnom poriadku.

"Ak by čokolvek bolo politicky motivované, tak samozrejme, že ľudia, ktorí sú podpísaní pod tými rozhodnutiami by riskovali," uviedol Gábor Grendel z OĽaNO.

"Škoda, že máme v trestnom poriadku ustanovenia, ktoré umožňujú to, aby práca prokurátorov, ktorí na takto zložitej veci dlhodobo pracovali, bola zmarená jedným rozhodnutím, ktoré v podstate sa nedá nijako napadúť, alebo s nim nijak polemizovať," myslí si Alojz Baránik z SaS.

"Strana Za ľudí bude navrhovať zrušenie sporného paragrafu trestného zákona, ktoré v zásade umožňuje zrušiť obvinenie komukoľvek.  Takto to nemôže ísť ďalej,"  povedala vicepremiérka Veronika Remišová.


Tak ako ku všetkým dnes oznámeným zrušeným obvineniam aj v prípade Haščáka a Aprášovcov oznámila svoje stanovisko aj ministerka spravodlivosti. Na rozdiel od generálneho proukárota si však myslí, že v tomto prípade dôvod na stíhanie bol.

"Zjavne sa nám dostal do konfliktu postoj špeciálnej a generálnej prokuratúry a naviac, ja som sa v tejto veci zachovala tak, že som podala dovolanie, to znamená, že som tu videla dôvod trestného stíhania," skonštatovala Mária Kolíková.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy