Chlieb lacnejší nebude. Naopak, bude drahší. Navyše, spomedzi krajín V4 máme najdrahší alkohol
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Archívna reportáž: Upiecť domáci chlieb nie je ťažké
BRATISLAVA / Chleba lacnejší nebude, naopak, bude drahší. Nedostatok pšenice hlásia po celom svete a ľudia to pocítia na cene pekárenských výrobkov.
"Chlieb a pečivo budú drahšie," konštatoval to v výkonný riaditeľ Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov Milan Lapšanský. Zároveň dodal, že za očakávané zdražovanie môže aj štát, ktorý pekárov úplne vylúčil z covid pomocí. "Ceny vstupov rastú, ale obchodné reťazce odmietajú rokovania o ich odzrkadlení v odbytových cenách. Svoje marže si pritom držia stále na vysokej úrovni. Pekári však boli už pred pandémiou na hrane výrobných nákladov. Aktuálna situácia je preto neudržateľná,“ povedal Milan Lapšanský.
Úroda z roku 2020 bola na Slovensku vypredaná v máji 2021
Ceny potravinárskej pšenice sú aktuálne na rekordných úrovniach aj pre zníženie očakávanej úrody vo viacerých krajinách vrátane Slovenska. Úroda z roku 2020 bola vypredaná už v máji. "Organizácia OSN pre výživu a poľnohospodárstvo očakáva tento rok celosvetovo nižšiu produkciu pšenice aj pre veľké suchá v Severnej Amerike a problematické počasie v Rusku a Kazachstane. Pekárom rastú aj ďalšie náklady. Jeseň a zima môžu byť kritické,“ vysvetlil Lapšanský. Cena obilia tvorí 70 až 80 % nákladov na výrobu múky.
Schopnosť pekárov, cukrárov a cestovinárov hľadať rezervy u seba pritom významne ovplyvnila pandémia. Počas nej museli vynakladať veľké prostriedky do protipandemických opatrení. "Štát pekárov z covid pomocí neodôvodnene úplne vylúčil, čo doteraz nám ani verejnosti nijako nevysvetlil. Ako jeden z mála sektorov na Slovensku sme tak museli znášať absolútne všetky náklady na pandémiu úplne sami. Štát tak bude spoluzodpovedný za zvyšovanie cien pekárskych, cukrárskych a cestovinárskych výrobkov,“ dodal Lapšanský.
Slovensko má stále najdrahší alkohol spomedzi krajín Vyšehradskej skupiny V4
Vyplýva to z rebríčka, ktorý zverejnil štatistický úrad Európskej únie Eurostat. Podľa neho Slovensko dosiahlo za rok 2020 index priemernej ceny alkoholu v krajine 95,2, kde index 100 predstavuje priemerné ceny alkoholu v celej EÚ. Pre porovnanie Česko dosiahlo za vlaňajšok index 87,9, Poľsko 86,5 a Maďarsko iba 72,7, čo bol najnižší index spomedzi všetkých krajín únie. Za Slovenskom skončilo napríklad aj Nemecko s indexom 91,4.
Najnižšie ceny za alkohol majú v Maďarsku
Slovensko skončilo s indexom 95,2 medzi najdrahšími krajinami EÚ s alkoholom na 20. mieste. V medziročnom porovnaní s rokom 2019 stúpli ceny alkoholu v SR minimálne. Pre porovnanie v Česku stúpli o 0,7 bodu, no v Nemecku klesli o 1,2 bodu, v Poľsku o 3,0 bodu a v Maďarsku dokonca o 7,7 bodu.
V roku 2020 bola cena alkoholických nápojov v celej EÚ viac ako 2,5x vyššia v najdrahšom členskom štáte v porovnaní s najlacnejším. Cena alkoholických nápojov bola najvyššia vo Fínsku, za ním nasledovalo Írsko a Švédsko. Naopak, najnižšie ceny boli v Maďarsku, za ktorým nasledovalo Rumunsko a Bulharsko.