Počas leta sa prerábali na škôlky kultúrny dom, škola či knižnica, no všetkým škôlkárom to stačiť nebude
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Školský rok sa už rozbehol, no ministerstvo školstva zatiaľ nepozná presný počet detí, ktoré sa pre nedostatočné kapacity nedostali do materských škôl. Údaje sú len o počte predškolákov. Tých je takmer 61 tisíc. Obce a mestá museli pre tieto deti povinne vytvoriť podmienky na vzdelávanie a popasovali sa s tým, ako sa len dalo. V Miloslavove napríklad zriadili materskú školu v kultúrnom dome. V obci Udavské zasa urobili triedu pre škôlkárov v základnej škole. V Bratislave sa na škôlkárske triedy zmenia aj priestory knižnice.
"Prevažná väčšina miest a obcí vytvorila nevyhnutné najmä priestorové podmienky na zabezpečenie povinného predprimárneho vzdelávania,s účinnosťou od 1. septembra," uviedli v stanovisku z ministerstva školstva.
Súčasťou základnej školy materská škola
Žiaci materskej školy v Udavskom navštevujú budovu základnej školy. Takto si obec poradila, aby ani jeden škôlkar nezostal za dverami. Pôvodné priestory základnej školy prerobili na materskú školu. "Postupne sme videli zvýšený záujem rodičov a očakávali sme, že v najbližšom období ten počet bude rásť, preto sme sa zapojili do výzvy z európskych fondov," uviedol starosta obce Udavské, Peter Hudák.
Kapacita je takmer 100% obsadená. V nasledujúcich rokoch očakávajú ešte viac detí a už teraz vedia, ako budú postupovať. Na škôlku by prerobili ďalšie priestory základnej školy.
Kultúrny dom sa zmenil na materskú školu
V kultúrnom dome v obci Miloslav zriadili materskú školu. "Museli sme nakúpiť nové zariadenia, prerobiť sociálne zariadenia, doplniť v kuchyni umývačku," vysvetlil starosta obce Miloslavov Milan Baďanský. Desaťtisíc eur im poskytlo ministerstvo školstva a ďalších desaťtisíc použili z obecného rozpočtu. "Je to predškolská trieda pre predškolákov," doplnil informácie o novovybudovanej materskej škole starosta obce. Starosta pritom hovorí o veľkej obeti, nakoľko kultúrny dom bol denne využívaný na mimočasové aktivity a krúžky. "Má to aj negatívum tým, že sme zrušili všetky krúžky, ktoré tu boli," priznal starosta.
Postupovali tak aj mestské časti v Bratislave. Predškolákov prijali ale troj či štvorročné deti zostali pred dverami. "Pokiaľ ide o povinné predprimárne vzdelávanie, umiestnili sme všetkých 115 detí. Keď hovoríme o mladších detičkách, miesto sa neušlo asi 300 deťom," informovala Tatiana Tóthová z komunikačného oddelenia v Ružinove. V mestskej časti Rača bolo viac záujemcov ako voľných miest. "Neprijali sme 180 detí vo veku 3 rokov. No to sú ako dve budovy škôlok," uviedol starosta Rače, Michal Drotován. Riešenie hľadali, ale časovo to nestihli. "Rokujeme o kúpení jednej budovy, ale je tam parkovisko a obyvatelia nesúhlasia s odkúpením takže riešime to a predlžuje sa to," informoval Drotován.
"Exaktné dáta o počte detí evidovaných v registri vedenom ministerstvom školstva, budú známe až v priebehu mesiaca október na základe zberu údajov k 15. 09. 2021," informovalo ministerstvo školstva.