Priveľa cukru neškodí len nášmu pásu, ale aj mozgu
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SVET A SLOVENSKO / Sladkosti a potraviny s vysokým obsahom sacharidov podľa odborníkov zvyšujú riziko mozgových ochorení, ako sú napr. demencia alebo Alzheimerová choroba.
Svetové vedecké štúdie hovoria o zhruba dvakrát vyššej pravdepodobnosti, že sa do 15 rokov rozvinú tieto choroby u diabetikov v porovnaní so zvyškom populácie. No a u diabetikov, teda cukrovkárov, ako je známe, ide o problém cukru. Ten ale náš mozog potrebuje. "Mozog je veľmi dôležitý orgán, ktorý funguje na princípe cukru a energie," povedal neuropsychológ Robert Krause.
Mozog síce tvorí iba okolo 3% hmotnosti tela, ale spáli až 20% kalórií. Sacharidy a cukry obsahuje múka, chlieb, ryža, zemiaky a samozrejme sladké potraviny. "Zákusky, torty, omáčky, pudingy. Tie neprospievajú ani mozgu, ani telu," uviedla výživová poradkyňa Zdena Havettová.
Ale napríklad cukor z ovocia je už niečo iné. "Náš mozog je prednastavený na to, aby prijímal cukor z iných typov potravín, najmä z ovocia, ako napríklad glukóza a fruktóza," uviedol Krause. Ľudstvo ale vymyslelo ešte rýchlejší spôsob ako dopraviť rýchlu energiu do mozgu - pomocou bieleho cukru. A tu začína problém.
"Telo zareaguje tak, že sa zvýši inzulín z pankreasu. Na druhej strane inzulín znižuje hladinu cukru v krvi," povedal Krause. Pri nízkej hladine cukru zas mozog nemá energiu a pred kolapsom ho zachráni opäť rýchly cukor. Toto zacyklenie je pôdou pre nábeh cukrovky a cukrovka zas pôdou pre degeneráciu mozgu. Boj proti cukru a sladkostiam ale nie dobrým riešením.
Čo je to ale rozumná miera? Keď sme napríklad v strese, najrýchlejší spôsob ako ho odbúrať, je sladkosť. No z toho si človek zas môže vytvoriť na cukre závislosť. Preto je lepšie stres odbúravať zdravším spôsobom. "Sú tam dychové cvičenia, relaxačné techniky, meditovanie, jóga," povedala Havettová.
A keď niečo sladké, tak radšej ovocie. Mozgu ale prospievajú aj iné potraviny, napríklad orechy. Možno mnohých z vás prekvapí, že s tučnými jedlami, ktorým sa poväčšine vyhýbame, sa s našim mozgom kamarátia. "Je tuk, ktorý je pre náš mozog zdravý, ale aj napr. také vajíčka, ktoré vedia napomôcť aj pri rozmýšľaní," dodal Krause.