Vzácny mobiliár ikonickej bratislavskej lekárne je presťahovaný: Čakalo sa na to niekoľko rokov
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
NOVÉ MESTO NAD VÁHOM / BRATISLAVA / Sťahovanie domácnosti je väčšinou rutinná záležitosť. Keď ale ide o národnú pamiatku v nevyčísliteľnej hodnote, je to problém. Hovoríme o vzácnom mobiliári ikonickej bratislavskej lekárne Salvator. Zberateľ z Nového mesta nad Váhom sa nechal presvedčiť, že táto ikona patrí do hlavného mesta. Po rokoch sa to podarilo.
Podobne ako kedysi v Bratislave, aj v Novom meste nad Váhom bola budova naprojektovaná podľa rozmerov vzácneho mobiliáru. Počas 400-ročnej histórie sa viackrát sťahoval. Všetci dúfajú, že toto piate, do Bratislavy, už bolo posledné. "Obidve budovy spĺňali ako keby náročné kritériá v danej dobe a boli unikátne pre danú dobu," vysvetlila manželka zberateľa Alexandra Kovácsová.
Lekáreň prežila monarchiu, prvú republiku, slovenský štát aj socializmus.
Po privatizácii skončil mobiliár v súkromných rukách a hrozil jeho vývoz do zahraničia. Z garáže, kde chátral ho od istého Trenčana odkúpil zberateľ Erik Kovács. Vedenie Bratislavy ho presvedčilo, aby ho odpredal za milión eur. Po viac ako roku nabehli siláci a začali sťahovať. "Ja som tam radšej ani nechodil. Ja som sa veľmi bál, len som tam vždy nazrel a počúval som, či náhodou sa niečo nerozbilo," vysvetlil lekárnik a zberateľ Erik Kovács. A veru nerozbilo. Najprv mesto poslalo profesionálov na obhliadky a tí museli vymyslieť plán. Extrémne rýchle sťahovanie napokon trvalo len 6 dní. "Mám také podozrenie, že sa báli, že si to rozmyslím, a že na poslednú chvíľu poviem, že teda to do toho mesta nedám," reagoval zberateľ.
Vzácny mobiliár ikonickej bratislavskej lekárne je presťahovaný
Všetko išlo hladko, až kým neprišla na rad extrémne ťažká mramorová tára
Celý deň sa s ňou siláci trápili, no márne. Práce prerušili a vyrobili špeciálnu plošinu. Stále pritom hrozilo, že sa poškodí aj podlaha, ktorá je vernou replikou tej Bratislavskej z lekárne. Vášnivý zberateľ ale sám o sebe hovorí, že je fanatikom histórie lekárnictva. Mobiliár doplnil drahými nádobami, tie mu ostali. "Možno sa dohodneme a ešte presunieme im do Bratislavy, bezplatne samozrejme, časť expozície keramiky s tým, že musel by som mať garancie, že sa tomu nič nestane," dodal.
V modernej budove ostalo prázdno, ale nie nadlho. "Múzeum farmácie zostane zachované a viem si predstaviť, že do tých priestorov, kde pôvodne bola lekáreň, zakoncipujeme múzeum pravdepodobne historických zbraní," vysvetlila manželka zberateľa. "Mobiliár lekárne Salvator je už v Bratislave. Je v rukách našich odborníkov pod odborným dohľadom," vyjadrila sa hovorkyňa mesta Bratislava Katarína Rajčanová. Je v zapečatenom, prísne stráženom priestore, kam sa nateraz nikto nepovolaný nedostane. Historická budova v centre Bratislavy sa musí najprv pripraviť. Kompletne presušiť a zrekonštruovať. To môže trvať celé mesiace.
Kým pôvodný priestor v budove Salvator pre mobiliár pripravia, mesto sa musí rozhodnúť, či tu bude galéria, múzeum farmácie, alebo lekáreň. Jedno je ale isté, priestor bude pre verejnosť.