Skoro jasno
-1°
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Nový projekt na Spiši pomáha predísť fatálnym autonehodám. Štatistiky hovoria o úspechu
Zdielať na

Nový projekt na Spiši pomáha predísť fatálnym autonehodám. Štatistiky hovoria o úspechu

SPIŠSKÁ NOVÁ VES / Cestári na Spiši spustili pilotný projekt na ochranu vodičov a ich áut. Aby sa zver nedostala na cestu, namontovali popri nej odrazky. Predísť tak chcú neraz vážnym, dokonca fatálnym nehodám.

Iba pred mesiacom sa autobus zrazil s jeleňom počas tmy. Mnohokilogramové zviera skončilo zranené v kabíne vozidla. Promptnou reakciou vodiča neboli zranení cestujúci. Podobné príklady pribúdajú každoročne v stovkách.

"Po ceste do práce mi skočila srna pod kolesá. Rozbila mi celé čelné sklo. Nárazník späťák. Vyšlo ma to okolo 400-500 eur," povedala o svojej skúsenosti Klaudia. 
"Vyletel malý diviak, za ním veľký diviak - diviačica. No a tá mi urobila takú väčšiu škodu na osobnom aute. Mal som rozbitý celý predok. Chladič odtrhnutý," povedal Ladislav.
Len čo Ladislav svoje auto opravil, zažil zrážku opäť. Bolo to poriadne a skutočné deja vu. "Už len takou 20- tkou som chodil po tej tme. Dával poriadny pozor, oči mi lietali z jednej strany na druhú a vyletel ďalší diviak. Blatník bol rozbitý, svetlo. Diviak sa otrepal a odišiel," pokračoval v rozprávaní Ladislav.
Cestári odrazové svetlá nainštalovali medzi Spišskou Novou Vsou a Odorínom, na dvojkilometrovom úseku. Ide zatiaľ o testovaciu prevádzku.
"Už dlhšie evidujeme problém so stretom zvery a motorových vozidiel. Tak sme sa snažili prísť na niečo, čo by trošku obmedzilo tieto strety," povedal Balogha, riaditeľ Správy ciest Košického samosprávneho kraja v stredisku Spišskej Novej Vsi. Úsek si nevybrali náhodou. Práve túto cestu považujú za najnehodovejšiu v okolí. Tieto odrazky by mali odradiť zver.
"Lúč svetla dopadá na túto plochu a odráža ju do pravého uhla. Do priestoru mimo cesty. Vieme, že auto keď oslepí zver, tak dosť často tá zver zastane, alebo stojí," vysvetlil Balogha, . Princíp založený na obyčajnej fyzike ,stojí cestárov približne 20 eur za kus odrazky.
Peniaze v tomto prípade nehrajú rolu. "Cena týchto odraziek sa nešplhá do výšky škôd, ktoré vzniknú, keď sa stretne zver s autom," vyhlásil Balogha.
Samotní cestári hovoria o tom, že ak sa tieto odrazové plochy osvedčia, rozšíria ich aj na ďalšie úseky. Policajné štatistiky zatiaľ hovoria o úspechu.  "Za posledné tri týždne neevidujeme na uvedenom úseku zrážku vozidla s lesnou zverou," potvrdila policajná hovorkyňa Jana Mesárová.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy