Dalajláma si prevzal Cenu Jána Langoša
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
... spolu s Fedorom Gálom
Dalajláma povedal, že toto ocenenie má mimoriadny význam pre jeho prácu.
Cenu Jána Langoša udelila dnes nadácia, založená manželkou J. Langoša Gabrielou a dcérami, po tretí raz.
Podľa Nadácie nie je náhoda, že cenu tento rok dostali F. Gál a tibetský dalajláma. Obaja stelesňujú tragédiu 20. storočia. Gál, ktorý sa narodil v koncentračnom tábore v Terezíne, dalajláma, ktorý musel utiecť z domova pred čínskym režimom.
Obaja celý život nenásilne bojujú za slobodu a zastávajú sa obetí. Dcéra Jána Langoša zaspievala dalajlámovi pieseň svojho duchovného učiteľa. Violončelista Jozef Lupták venoval F. Gálovi židovskú modlitbu.
Laureáti domácej a medzinárodnej Ceny Jána Langoša
rok 2007 knieža Karel Schwarzenberg, senátor Parlamentu ČR
rok 2008 Árpád Göncz, bývalý prezident Maďarska, biskup Pavol Gojdič in memoriam
rok 2009 Fedor Gál, Jeho Svätosť XIV. Dalajlama Tenzin Gyatso
Kto je Ján Langoš
Ján Langoš 1946-2006, bývalý minister vnútra ČSFR a riaditeľ Ústavu pamäti národa bol silnou osobnosťou, ktorú totalitný režim nedokázal zlomiť, pretože sa vždy opieral o základné ľudské a kresťanské hodnoty. Svoj život zasvätil vzdoru voči komunizmu ako prejavu zla a neslobody. Jeho životný príbeh je potvrdením skutočnosti, že pred totalitným režimom treba i dnes brániť koncept pravdy, univerzálne ľudské hodnoty a národnú pamäť. Pri prehlbovaní a rozširovaní demokratického priestoru v Európe i vo svete boli podľa neho kľúčové dva princípy: pamäť a solidarita.
Nádácia Jána Langoša
Za svoj cieľ si položila podporovať iniciatívy občanov, ktoré vykazujú občiansku odvahu v boji za demokratické hodnoty a pri odhaľovaní pravdy o totalitných režimoch.