Oblačno
Bratislava
Emília
24.11.2024
Fedor Gál: Nemám pocit, že som na Slovensku doma
Zdielať na

Fedor Gál: Nemám pocit, že som na Slovensku doma

Dnešné zhromaždenie aktivistov za ľudské práva v Číne sa obišlo bez násilných incidentov

Organizátorom akcie bol riaditeľ Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika. To, že zhromaždenie pripadlo práve na dnešný deň, má podľa neho hneď viacero dôvodov. Jedným z nich je, že bratislavská mestská časť Staré Mesto zakázala júnové zhromaždenie pred Prezidentským palácom počas návštevy čínskeho prezidenta Chu Ťin-tchaa v rozpore so zákonom. 

 „Dnešným dňom uplynie 30-dňová lehota, kedy môžeme uskutočniť náhradné zhromaždenie, keďže súd skonštatoval že zákaz zhromaždenia bol protizákonný," povedal Dostál. 

Dátum zhromaždenia má však podľa Dostála predovšetkým symbolický rozmer. "Dnešný deň je symbolický, lebo si pripomíname obete holokaustu zo Slovenska a obete deportácií, ktorá sa udiali počas vojnového Slovenského štátu a nakoniec, dnešný deň je symbolický a dôležitý, pretože na návšteve Slovenska je dnes tibetský dalajláma, ktorý je známy ako obhajca ľudských práv,“ dodal.

Príhovor si pre túto príležitosť pripravil i nezávislý občiansky aktivista Eduard Chmelár. Chmelár vo svojom vystúpení vyčítal slovenskej vláde, že "cynicky ignoruje boj utláčaného národa Tibetu, ktorý si vyžiadal už vyše milión ľudí a zároveň ignoruje fakt, že Čína je dnes krajinou, síce povolila stavidlá voľného trhu, ale zakazuje odbory, nepriznáva dôchodky a nedokáže poskytnúť všetkým ľuďom právo na základnú zdravotnú starostlivosť.“

Okrem iného Chmelár spomenul i výsledky vyšetrovania incidentu, ktorý sa odohral počas zhromaždenia aktivistov pre ľudské práva pri príležitosti návštevy čínskeho prezidenta na Slovensku. I keď, ako povedal Chmelár, polícia tvrdí, že podľa výsledkov vyšetrovania neprekročila svoje právomoci „vyšetrovateľ uznal, že zatknutý nebol páchateľ, ale obeť. Narážal pri tom na zatknutie Ondreja Dostála a Michala Havrana ml. 

Dnešnej pokojnej demonštrácie sa zúčastnil i čerstvý držiteľ ceny Jána Langoša Fedor Gál, ktorý sa so zúčastnenými podelil o to, ako vníma súčasné Slovensko. „Bol by som hrozne rád, keby som mal pocit, že som na Slovensku doma. A nemám ho. A nemajú ho ani mnohí Maďari a mnohí Rómovia. A to nie je dobré. Bol by som hrozne rád, keby som mal pocit, že som hrdý na predstaviteľov tohto štátu. A nemám ho. Tí ľudia mi pripomínajú Slovenský štát, prednovembrové časy a to sme 20 rokov po novembri 1989. A bol by som hrozne rád, keby ani jeden jediný človek na Slovensku nemusel byť konfrontovaný s bezduchou mocou štátu,“ povedal Gál, ktorý dodal, že pozná Hedvigu Malinovú a napriek tvrdým slovám, ktoré adresoval predovšetkým slovenským vládnym predstaviteľom, má Slovensko rád, pretože sa tu nájde veľa dobrých ľudí.

Ku koncu zhromaždenia organizátori zapálili sviečky ako symbolickú podporu dodržiavania ľudských práv v Číne a slobody Tibetu. Potom sa dav aktivistov presunul pred vchod hotela Crowne Plaza, v ktorom je ubytovaný tibetský duchovný vodca 14. dalajláma, ktorý si dnes prevzal cenu Jána Langoša. Z auta vystúpil drobný muž, nadšených ľudí pozdravil prostým, no napriek tomu pôsobivým „Thank you,“ a zmizol vo vstupnej hale hotela.

Najčítanejšie správy