Matematika už nie je najmenej obľúbeným predmetom na školách, hovoria o tom výskumy
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Najnovšie výskumy hovoria o tom, že dnešní školáci sa matematiky obávajú oveľa menej ako ich rodičia. O matematike sa hovorí ako o kráľovnej vied a tí, ktorí mali šťastie, že objavili jej čaro, ju nachádzajú v každodennom živote.
Aj slávni matematici ako bol Pytagoras, Euklides, Zenón a ďalší, boli viac filozofmi ako matematikmi. Pozorovaním bežného života dospeli k objavu zákonitostí, ktoré sú dnes v učebniciach. A práve o nich aktuálne vyšla zaujímavá kniha s názvom: Matematici, ja a ty.
Pre mnohých dospelých bola matematika hrozným strašiakom a mali z nej žalúdočné kŕče. Ani dnes už nie je matematika všeobecne obľúbeným predmetom, ale už vraj ani strašiakom.
"Posledné výskumy hovoria o tom, že matematika nepatrí k tým neobľúbeným predmetom," povedal matematik, filozof a autor kníh Peter Bero.
Za posledných tridsať rokov sa vo vyučovaní tohto predmetu urobilo veľa zmien. Mnohé školy prešli napríklad na vyučovanie matematiky podľa Hejného metódy, ktorá je menej akademická a viac praktická a hravá.
"Učiteľ nedokáže nikoho nič naučiť, iba to dieťa sa môže niečo naučiť," vyjadril sa Bero.
Riadené aktívne učenie a hravú, zážitkovú matematiku už dlhodobo propaguje aj docent Peter Bero.
"Môžete k tomu pristupovať naozaj ako v detektívke, ako k hľadaniu odpovedí na celkom vtipné zaujímavé otázky z bežného života," priblížil matematik, filozof a autor kníh.
Deti sa bežne stretávajú s matematikou už útlom veku. "Pracuje so zlomkami, ktoré sú vyučované v 7. ročníku," potvrdil Peter Bero.
Matematiku robil nedostupnou viac-menej jej komplikovaný jazyk. Nový prístup je viac o rozvoji matematického myslenia a intuície, ako o vzorcoch a poučkách.
" Matematici sú o tej intuícii, hľadať cesty, súvislosti, hľadať súvislosti v javoch okolo nás," povedal Peter Bero.
Známi slávni historickí matematici neboli len matematikmi, ale predovšetkým filozofmi a celkom praktickými cítiacimi ľuďmi. Takto ich popisuje autor tejto knihy Matematika, ja a ty.
"Pytagoras sa veľmi zaoberal hudbou, hľadal, prečo niektoré tóny súznejú a iné nie," vysvetlil Bero.
Vnímal aj harmóniu všetkých nebeských telies a hľadal v tom zákonitosti. Archimedes, napríklad, bol zas celkom praktickým človekom s celostným myslením.
"Objavil zákonitosti kladky," priblížil Bero.
Newton zas bol viac chemikom ako fyzikom. Tieto významné historické postavy v tých dobách pozorovali matematiku v bežnom živote, ktorý žili a v prepojení na iné vedné disciplíny.
"Matematika je súčasť psychológie, biológie, enviromenatlistiky," doplnil Peter Bero.