Jasno
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Trnka: Nepripustím, aby sa prokurátori v kauze Tupý znemožňovali pred súdom
Zdielať na

Trnka: Nepripustím, aby sa prokurátori v kauze Tupý znemožňovali pred súdom

Generálny prokurátor si však nemyslí, že prípad vraždy Tupého sa opäť dostal do bodu nula.

"Iná možnosť nebola. Na hlavnom pojednávaní ste videli, že všetci traja utajovaní korunní svedkovia zmenili rapídnym spôsobom svoje výpovede. Za tejto situácie, keďže ani ostatné výpovede svedkov neviedli k získaniu priameho dôkazu na týchto obžalovaných, iná možnosť v tomto štádiu konania nebola," konštatoval. Podľa jeho slov by sa mohlo stať, že by prokurátori nevedeli odôvodniť odvolanie, ktoré bolo zahlásené verbálne.

"V takom prípade môže súd rozhodnúť aj bez odôvodnenia odvolania, no to by bola dosť veľká hanba," podčiarkol Trnka.
      

Generálny prokurátor si však nemyslí, že prípad vraždy Tupého sa opäť dostal do bodu nula. "Tie úkony, ktoré som nariadil ešte pred tromi mesiacmi ďalej vykonávať, tak policajné orgány ich riešia. Ide najmä o úkony súvisiace so stotožnením osoby, ktorá by mala mať takú istú DNA, ako sa našla na boxeri. Zatiaľ ale nemáme výsledok," uzavrel.
      

Trnka späť vzatie odvolania ešte v utorok večer odôvodnil tým, že polícia dodatočne nezaistila také dôkazy, ktoré by zabezpečili, aby prokuratúra na odvolacom súde mohla byť úspešná.

Oslobodzujúci rozsudok nad Richardom H., Jánom S., Dávidom V., Michalom B. a Róbertom J. tak bude právoplatným po tom, ako Okresný súd Bratislava 1 spomínané vzatie späť odvolania vezme na vedomie uznesením. Konkrétne sa v paragrafe 312 odseku 4 Trestného poriadku uvádza, že "vzatie odvolania späť vezme uznesením na vedomie predseda senátu odvolacieho súdu, a ak nebola vec doteraz tomuto súdu predložená, predseda senátu súdu prvého stupňa". Vec kauzy vraždy Tupého je, podľa informácií TASR, ešte na prvostupňovom Okresnom súde Bratislava 1.
      

"Rozhodnutie prokuratúry považujem za vecne správne a som toho názoru, že tento postup je v súlade so zákonom a je odrazom vykonaného dokazovania. Ja sám som v minulosti vyhlásil, že júnový verdikt Okresného súdu Bratislava 1 považujem za zákonný," zdôraznil v reakcii na rozhodnutie generálneho prokurátora obhajca údajného hlavného útočníka Richarda H. - Peter Filip.
      

"Polícia spravila určitý kus pre vyšetrovanie a prokuratúra prípad prijala a podala obžalobu. Prokuratúra to mohla odmietnuť. Rozhodnutie sudcu je v súlade so zákonom. Sudca ale mohol pokojne pripustiť detektor lži a nemusel na výsledky prihliadať, tie však mohli byť v spise. Konanie pred súdom bolo z môjho hľadiska nepochopiteľné," zareagoval otec zavraždeného študenta Daniel Tupý starší.
      

Okresný súd Bratislava 1 v plnom rozsahu oslobodil piatich údajných útočníkov na Tupého Richarda H., Jána S., Dávida V., Michala B. a Róberta J., na hlavnom pojednávaní 16. júna. Začiatkom júla bolo na súd doručené predbežné odvolanie bratislavskej Krajskej prokuratúry, teda bez odôvodnenia, keďže rozsudok vtedy ešte nebol písomne vyhotovený.

"Jednoznačne sa nepodarilo preukázať, že obžalovaní spáchali skutok," uvádzalo sa okrem iného v odôvodnení trojčlenného senátu.

Súd vykonal rozsiahle dokazovanie, zo strany prokurátora nebol produkovaný žiaden priamy a hodnoverný dôkaz. Utajený svedok číslo tri napokon vypovedal, že na mieste činu nebol. Senát zhodnotil ako nevierohodné výpovede utajeného svedka číslo jeden a odtajneného svedka Milana L.

"Sú tu pochybenia," zdôraznil v polovici júna predseda senátu. Zároveň, keďže išlo o oslobodzujúci rozsudok, súd prepustil z väzby po 16 mesiacoch údajného hlavného útočníka Richarda H. Proces trval približne päť mesiacov - počas nich boli tri týždňové pojednávania. Senát vypočul približne 40 svedkov, z toho dvoch utajených a osem znalcov.

Zdielať na

Najčítanejšie správy