Seniori by mali zostať v kruhu rodiny, nie v domovoch
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Verejnú zbierku organizuje Socia
Nadácia na podporu sociálnych zmien Socia chce, aby seniori zostávali doma v kruhu rodiny a nedožívali iba v domovoch dôchodcov. Kampaň Tu som doma chce podporiť terénne sociálne služby v Bratislavskom kraji.
Socia organizuje verejnú zbierku v jednom z nákupných centier a sieti kníhkupectiev. Prispieť možno aj na účet 2621828221/1100. Druhým z cieľov kampane je otvoriť tému, kam smeruje vývoj spoločnosti vo vzťahu k seniorom.
Ako na dnešnej tlačovej besede povedal výkonný riaditeľ nadácie Vladislav Matej, ktorého 84-ročná mama býva v spoločnej domácnosti s jeho rodinou, "Socia je presvedčená, že miesto seniorov je doma v kruhu rodiny." Domáca opatrovateľská starostlivosť je však stále v menšine oproti domovom dôchodcov.
Ministerstvo si v národných prioritách rozvoja sociálnych služieb dalo v starostlivosti o seniorov na prvé miesto terénnu sociálnu službu, v regionálnom operačnom programe však táto priorita nie je vôbec, vysvetlil Matej.
Pre verejnosť Socia pripravila výstavu fotografií Daniely Kapráľovej Zuzanka. Pomož, Bože, rano vstati a autorské čítanie kníh pre deti a ich rodičov a starých rodičov. Pre odbornú verejnosť zase organizujú konferenciu Seniori - výzva aj pre Bratislavu. Socia si za miesto konania kampane zvolila Bratislavu, pretože je najbohatším mestom Slovenska s najvyššou životnou úrovňou a starostlivosť o seniorov je kompetenčne nedoriešená medzi magistrátom a mestskými časťami.
Seniori sú najpočetnejšou skupinou odkázanou na sociálne služby. Socia sa ich podpore venuje od svojho vzniku. Médiá podľa sociologičky Zory Bútorovej vytvárajú stereotypný obraz seniorov ako chudobných, naivných, chorých obetí, ktoré už stratili krásu. Kampaň bude aj 1. októbra, keď si svet pripomína Medzinárodný deň seniorov. Október bol navyše ešte prednedávnom mesiacom úcty k starším.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) tvrdí, že globálne starnutie a urbanizácia sú úspechmi ľudstva. Svedčia o pokroku v medicíne a vede, ľudia sa dožívajú vyššieho veku. V roku 2006 bolo vo svete 650 miliónov ľudí starších ako 60 rokov, v roku 2050 ich budú dve miliardy. V roku 2007 žila viac než polovica svetovej populácie v mestách, v roku 2030 to budú traja z piatich. Najmä na vidieku nechávajú mladí ľudia svojich rodičov, ktorí sa o seba musia postarať sami.
WHO robila aj prieskum v tridsiatich mestách sveta, kde sa starších ľudí pýtala na ich priority. Dominovala túžby žiť v kruhu vlastnej rodiny, nasledovali bezpečné a bezbariérové bývanie, fyzicky a finančne nenáročná doprava, zamestnanie a účasť na živote komunity, úcta a rešpekt, komunikácia a informovanosť a dostupnosť zdravotných a sociálnych služieb. Na základe odpovedí sformulovala odporúčania pre mestá. Podobný prieskum chce urobiť Socia v rámci kampane v bratislavských centrách pre seniorov.