Polojasno
Bratislava
Emília
24.11.2024
SNS liberalizáciu interrupcií pre neplnoleté nepodporí
Zdielať na

SNS liberalizáciu interrupcií pre neplnoleté nepodporí

Zdroj: philcampbell/ilustračné

Úmysel umožniť interrupciu neplnoletým bez vedomia rodiča je podľa SNS neprípustný z viacerých dôvodov

Kritike ho však podrobil štátny tajomník tohto rezortu, inak nominant SNS, Daniel Klačko. Národniari sa s jeho kritikou novely zhodujú. Ako dnes uviedol Klačko, úmysel umožniť interrupciu neplnoletým bez vedomia rodiča je neprípustný z viacerých dôvodov. "Morálnych, etických, zdravotných a právnych," zdôraznil.

Podľa Klačka zodpovedné využitie práva robiť rozhodnutia, ktoré sa týkajú reprodukcie, má zahŕňať aj príslušnú legislatívu. "Táto má byť tvorená tak, aby dospievajúca mládež mohla pozitívne a zodpovedne nakladať so svojou sexualitou. Adolescenti sú obzvlášť zraniteľní v tejto oblasti vzhľadom na častokrát neadekvátnu úroveň vedomostí, neprimerané a nedostatočné informácie a často aj výskyt rizikového sexuálneho správania. Za takýchto podmienok je nemožné pre žiadateľku o umelé prerušenie tehotenstva učiniť zodpovedné rozhodnutie pre takýto výkon s plným ohľadom na možné budúce následky. S týmto návrh ministerstva nepočíta," vyhlásil Klačko.

Podľa Klačka je všeobecne známe, že umelé prerušenie tehotenstva je faktor, ktorý je vysoko významný pri vzniku následnej neplodnosti ženy. A to zvlášť v situáciách, keď ide o prvé tehotenstvo a u neplnoletých. "Z tohto dôvodu je potrebné mimoriadne citlivo zvážiť možnosť voľného prístupu neplnoletých osôb k rozhodovaniu o rodičovstve práve s ohľadom na budúcu plodnosť. Ide o mimoriadne dôležitý záujem žiadateliek o umelé prerušenie tehotenstva, ktoré nie sú plnoleté v čase podania žiadosti a v tomto veku častokrát nedokážu plne zhodnotiť možné budúce následky svojho rozhodnutia. Ani s týmto návrh rezortu nepočíta," upozornil štátny tajomník ministerstva zdravotníctva.

Klačko nesúhlasí s takým výkladom platného zákona o umelom prerušení tehotnosti, ktorým sa žene vo veku 16 až 18 rokov v otázke rozhodovania o podaní žiadosti o interrupciu podľa doterajšieho prístupu de facto priznávala plnoletosť. "Zo znenia tohto paragrafu ani z celého citovaného zákona v skutočnosti nevyplýva pre žiadateľky v tomto veku možnosť podať žiadosť o interrupciu bez vedomia a podpisu zákonného zástupcu," zdôraznil.

Doterajšia prax až do poslednej novelizácie zákona o zdravotnej starostlivosti bola v rozpore s ochranou budúcich záujmov žiadateliek vo veku od 16 do 18 rokov, umožňovala podať žiadosť o umelé prerušenie tehotenstva neplnoletým v tomto veku bez súhlasu ich zákonného zástupcu.

"Aj návrh ďalšej novelizácie tohto zákona, ktorý je pripravovaný príslušnou sekciou ministerstva zdravotníctva má okrem iného úmysel znovu umožniť takúto prax, je v rozpore s inými paragrafmi tohto zákona vyžadujúcimi informovaný súhlas a podpis zákonného zástupcu neplnoletého pred poskytnutím úkonu zdravotnej starostlivosti ako aj pred vykonaním invazívneho zákroku v celkovej anestézii u tejto osoby. Takýmto úkonom je aj umelé prerušenie tehotenstva. Ani s touto skutočnosťou návrh ministerstva nepočíta," vyhlásil Klačko.

Možnosť pre neplnoleté osoby žiadať o umelé prerušenie tehotenstva a podstúpiť ho bez súhlasu ich zákonného zástupcu nielenže podľa Klačka porušuje morálne, etické a právne normy, ale súčasne obmedzuje možnosť výchovného vplyvu v otázkach sexuálneho a reprodukčného zdravia. "Taktiež priamo bráni aj zodpovednosti zákonného zástupcu za také konanie zverenej osoby, ktoré priamo ohrozuje jej vývoj, výchovu a rovnako aj budúci záujem," dodal štátny tajomník rezortu zdravotníctva.

Zdielať na

Súvisiace články

Najčítanejšie správy