Na Liptove lietali drony. Tentoraz nefilmovali
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
LIPTOV / Nad Liskovou na Liptove lietali drony. Tentoraz nefilmovali, ale zakladali reflexné, vo vetre mihotajúce sa prvky na vedenie - takzvané odkloňovače pre vtákov. Elektrikári spolupracovali s ochranármi. Odkloňovače majú totiž po zlej skúsenosti zabrániť úhynu vtákov na vedeniach.
Technológie 21. storočia aj na ochranu vtákov
Na Slovensku ročne uhynie niekoľko vtákov práve kvôli tomu, že narazí do elektrického vedenia. "Najčastejšími obeťami zrážok je bocian biely a čierny a labuť," informovala Erika Feriancová z Tatranského národného parku. Elektrikári preto chcú eliminovať takéto nešťastné kolízie na rizikových miestach "Ochranári nám prikázali na 200 metrový úsek namontovať 18 odkloňovačov letu vtákov," oznámil hovorca Stredoslovenskej distribučnej spoločnosti, Miroslav Gejdoš. Ide teraz o pole, kde sa nachádzajú dravé vtáky a naše vedenie berú ako vyvýšené body odkiaľ majú dobrý výhľad na celé pole. "Základ bolo sa správne trafiť na vedenie s dronom," opísal dôležitý krok pri montáži pilot dronu, Adam Svaček. Pilot chodí popod vedenie a navigátor ho usmerňuje, aby odkloňovače vešal na presne vzdialené miesta. "Ja iba tam pristanem a nabijem si dron a naletím na vedenie. Stačí mi s dronom prísť ku vedeniu a v momente, keď začnem s dronom tlačiť obvod, mechanizmus okamžite zacvakne odkloňovač," vysvetlil fungovanie dronov pri inštalácii Svaček. Takáto inštalácia je lacnejšia. Keby nebolo dronov, elektrikári musia používať vysokozdvižne plošiny.