Jasno
Bratislava
Katarína
25.11.2024
Lekári z Ukrajiny pracujúci na Slovensku čelia otázkam: Odísť bojovať, alebo priniesť rodinu na Slovensko
Zdielať na

Lekári z Ukrajiny pracujúci na Slovensku čelia otázkam: Odísť bojovať, alebo priniesť rodinu na Slovensko

SLOVENSKO/UKRAJINA / Na Slovensku pracuje 533 lekárov z Ukrajiny. Museli prekonať množstvo byrokratických prekážok, aby tu mohli vykonávať svoje povolanie. Dnes viacerí z nich zvažujú návrat domov, aby pomohli v zasiahnutých oblastiach. Ďalší sa zasa snažia dostať svoje rodiny sem.

"Pripravujeme desiatky sestier, chceli sem prísť pracovať a ozývajú sa, že by už aj prišli, ale nemôžu, lebo cez hranice púšťajú len ženy, mužov nepúšťajú a nie každý nechá tú svoju polovičku v štáte, kde padajú bomby," uviedla Alona Kurutová z Medzinárodnej asociácie lekárov na Slovensku

Viacerí členovia Medzinárodnej asociácie lekárov na Slovensku pochádzajú z miest, ktoré už čelia bombardovaniu. Výnimkou nie je ani Volodimir s manželkou, ktorý sa vrátil do Charkova. Ešte dopoludnia sme sa s ním pokúšali spojiť, signál bol ale prerušený. Po chvíli prišla jednoslovná SMS-ka: Bomba.

Do šestnástej hodiny ich len v piatok, 25.2. celkovo padlo podľa Voloďu až 40. Zostávajú v metre, ktoré považujú za najbezpečnejšie miesto. "Snažili sa s manželkou gynekologičkou, aby vykonávala tú prácu aj tu, ale nepodarila sa nostrifikácia-to uznanie, pretože ten proces je veľmi komplikovaný, až znemožnený," pokračuje Kurutová.

V zložitej situácii je aj lekár Volodymir, ktorý sa chcel zamestnať v nemocnici v Žiari nad Hronom. Len 10. februára prišiel na Slovensko, musel sa ale vrátiť za ženou a dieťaťom.

"Žijem cca 100 km od Kyjeva, momentálne nemám auto, vlaky a ani autobusy nechodia, hneď ako to bude možné, chcem sa vrátiť naspäť na Slovensko," hovorí ukrajinský lekár Volodymir Fedorchuk.

Medzinárodná asociácia lekárov na Slovensku prosí o pomoc migračný úrad aj ministerstvá pri potrebnej administratíve, ktorá by zjednodušila systém začlenenia sa do pracovného aj osobného života po príchode cudzincov.

"Aby sa vytvorila platforma, podobná ako korona.gov, aby sa tam zhromažďovali všetky informácie, kto čo môže spraviť a ako pomôcť," dodala Kurutová.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy