Parlament odobril prítomnosť vojsk NATO na Slovensku
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Parlament vyslovil súhlas s prítomnosťou zahraničných ozbrojených síl členských krajín NATO na území SR. K tomuto kroku vláda a parlament pristúpili po vojenskom útoku Ruska na Ukrajinu. Návrh zo 134 prítomných podporilo 96 poslancov, proti bolo 15, zdržalo sa 22 a jeden poslanec nehlasoval.
Klub opozičnej strany Smer-sociálna demokracia sa zdržal hlasovania. Prítomnosť vojsk NATO podporil zo Smeru-SD poslanec Jaroslav Baška, ktorý bol v minulosti ministrom obrany. Návrh podporili aj nezaradení poslanci zo strany Hlas-sociálna demokracia.
Vojna na Ukrajine
Strana Smer-sociálna demokracia (Smer-SD) plne rešpektuje členstvo Slovenskej republiky v Severoatlantickej aliancii a aj všetky záväzky vyplývajúce z členstva. Pokiaľ SR bude bezprostredne ohrozená, tak v takom prípade bude Smer-SD podporovať aktívnu spoluprácu s ostatnými štátmi NATO a ak to bude potrebné, podporí aj prítomnosť vojsk NATO na území SR. Na tlačovej besede to vyhlásil predseda Smeru-SD Robert Fico.
Podľa Fica poslanecký klub strany zobral na vedomie opakované ubezpečovania, že SR nečelí v súčasnosti žiadnemu bezprostrednému ohrozeniu. Za danej bezpečnostnej situácie poslanecký klub podľa jeho šéfa Fica nevidel dostatočné dôvody, pre ktoré by mal návrh podporiť. "Koalícia ponúka občanom železo, rakety, radary, zbrane. Z toho sa ľudia na Slovensku nenajedia,“ doplnil Fico.
Predpokladá sa, že na Slovensku bude pôsobiť do 2 100 vojakov členských krajín NATO. Podľa vládneho materiálu by malo prísť do 600 vojakov z Českej republiky, do 200 vojakov z Holandska, do 100 vojakov z Poľskej republiky, do 100 vojakov Slovinskej republiky, do 400 vojakov zo Spojených štátov amerických a do 700 vojakov z Nemecka.
Minister obrany Jaroslav Naď počas parlamentnej rozpravy upozornil, že celkový počet 2 100 vojakov NATO na Slovensku sa nevyužije. Povedal, že sa rokuje so spojencami o ďalších spôsobilostiach, ktoré SR nemá. Spomenul systém protivzdušnej obrany Patriot alebo posilňovanie spôsobilostí v oblasti kybernetickej bezpečnosti. Tým, že tieto spôsobilosti Slovensko získa od spojencov zadarmo, ušetrí podľa Naďa stovky miliónov eur.