Šikana na školách je naďalej vážnou témou. Najmä v časoch, keď k nám prichádzajú deti z Ukrajiny
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
POPRAD / Napriek zložitej dobe šikana na školách ostáva vážnou témou a má stále stúpajúcu tendenciu. Preto medzi žiakov čoraz častejšie prichádzajú preventisti z ministerstva vnútra. Hovorili aj s tínedžermi z Tatranskej Lomnice. Téma je o to citlivejšia, že do našich škôl prichádzajú ukrajinské deti.
Najväčšou hrozbou stále zostávajú sociálne siete. Deti sú na nich bezbranné. Cudzí dospelí ich totiž kontaktujú cez falošné profily, aby ich zneužili. Kľúčovú úlohu ale môžu zohrať rodičia.
"Rodič, ktorý využíva modernú technológiu tak, že si vie dieťa skontrolovať, pre jeho bezpečie, aj pre svoje vlastné bezpečie, je super rodič," hovorí Miroslav Schlesinger z Informačnej kancelárie pre obete trestných činov z ministerstva vnútra.
Menšia, či vážnejšia šikana stále trápi žiakov i učiteľov priamo v našich školách. Odhaliť ju a vyriešiť je niekedy zložité. Zaujímavý je jeden fakt- obeťou nie je len šikanovaný.
"Je to aj tá osoba, ten žiak, ktorému je ubližované, aj ten, ktorý ubližuje. Vždy hovoríme o tom, že buď je tam zanedbaná výchova, alebo pozornosť, alebo dokonca v tom najhroznejšom prípade ide o domáce násilie," priblížil Miroslav Schlesinger.
Medzi našich žiakov teraz prichádzajú deti z Ukrajiny. Prežívajú niečo, čo si my nevieme ani predstaviť. Stali sa nevinnými obeťami vojny, ktorú nevedia ovplyvniť.
"Sú to veci, ktoré nikdy nezahladíme, ale môžeme stlmiť aspoň následky, ktoré zostali," uviedol Schlesinger.
Podľa experta na obete násilia sú naše deti zatiaľ skvelé. Prijímajú nových spolužiakov z Ukrajiny veľmi citlivo. Odborník radí, aby sa s nimi o tom, čo sa deje nerozprávali, ale ukázali im medzi sebou len to pekné. A aby neboli svedkami žiadnej šikany.
"Každé dieťa potrebuje motivovať. Takže motivujme pozitívnym spôsobom, nie tým negatívnym," hovorí Schlesinger.
Nielen pre deti, ale aj pre dospelých je tu jedna rada, ako stlmiť nekonečné tvrdé diskusie o kovide, či vojne. "Tej nenávisti je v dnešnej spoločnosti priveľa. Takže vstúpiť do nenávistnej debaty, ktorú my nevyriešime, je absolútne zbytočné, absolútne stratený čas. My sme určite potrebnejší viac na poli pomáhania," dodal Miroslav Schlesinger.