Jasno
Bratislava
Klement
23.11.2024
Kolárovo konečne bude mať modernú čističku vôd
Zdielať na

Kolárovo konečne bude mať modernú čističku vôd

KOLÁROVO / V Kolárove, po vyše 20tich rokoch vypúšťania obsahu mestskej kanalizácie a žúmp bez akejkoľvek úpravy do Váhu, dnes konečne odklepli výstavbu čističky odpadových vôd. Kvalita vody v riekach ovplyvňuje kvalitu tých podzemných. A Žitný ostrov je najväčším zdrojom pitnej vody nielen u nás.

Kolárovo má viac ako 10 tisíc obyvateľov, ani v 21. storočí ale nemajú čističku odpadových vôd – cez čerpačku prúdia všetky splašky priamo do Váhu. Čerpadlo odpad z kanalizácie i septikov zbavený len pevných nečistôt prečerpáva rovno do rieky. V meste je na kanalizáciu napojených len 27% domácností.

"Vypúšťa sa presne to, čo z domácnosti vychádza," povedal Otokar Klein, predseda predstavenstva Západoslovenskej vodárenskej spoločnosti.

Primnátor Kolárova Árpád Horváth dodáva: "Kolárovčania to vedia veľmi dobre, dokonca aj úrady životného prostredia aj ministerstvá, bez čistenia dostane tá odpadová voda do recipientu Váh."

"Stále sú aj na Žitnom ostrove takéto obce, ktoré buď nedostatočne, alebo vôbec nečistia vlastné odpadové vody," hovorí Boris Kováč, riaditeľ Odštepného závodu Bratislava v Slovenskom vodohospodárskom podniku. 

V miestnom areáli Západoslovenskej vodárenskej spoločnosti odštartovali výstavbu prvej etapy novej čističky. Študenti a pedagógovia blízkej školy v rovnakom čase vyjadrili nesúhlas – dôvodom je vzdialenosť, obávajú sa zápachu.

"Je to 220 metrov od našej školy, my nie sme proti tomu, aby postavili tú čističku, ale boli by sme radi, keby to postavili 500-600 metrov od školy," šťažuje sa Béla Hajtman, riaditeľ súkromnej strednej odbornej školy v Kolárove.

Otokar Klein ich upokojuje: "Tá technológia určite nebude spôsobovať smrad."

Ročne sa len z toho jedného mesta dostalo do našej najväčšej rieky viac ako 700 tisíc kubíkov odpadovej vody.

"Takéto fekálne znečistenie má vplyv tak na povrchový recipient, ako aj na prienik do podzemných vôd," vysvetľuje Boris Kováč.

Ministerstvo životného prostredia pripravuje plán ochrany vôd v chránenej vodohospodárskej oblasti Žitný ostrov, aby využitie zdrojov pitnej vody malo prioritu.

"Je známe, že Komárno má jeden z najkvalitnejších vodných zdrojov určite na Slovensku. Čerpajú vodu z 25 metrovej hĺbky," povedal Patrik Ruman, riaditeľ komárňanskej vodárenskej spoločnosti KOMVaK a.s.

18 studní je v najprísnejšom, prvom stupni ochrany. Podzemná voda nie je len zdrojom pitnej vody, ale aj súčasťou cyklu pre udržanie mokradí a prietokov v riekach v čase sucha.

Miestni obyvatelia sa obávajú poblémov s čističkou, neboli by prvé:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy