Generálovi Bučkovi, ktorý si roky privyrábal ako spolupracovník ruských špiónov, hrozí 13-ročný trest
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVENSKO / Takmer 50-tisíc eur si privyrobil bývalý prorektor vojenskej akadémie, Pavel Bučka, za roky spolupráce s ruskými špiónmi. Vyplýva to z rozhodnutia o jeho vzatí do väzby, ktoré 25. marca, zverejnil Špecializovaný trestný súd. Bučka je vo väzbe a hrozí mu 13-ročný trest.
Vojenská akadémia v Liptovskom Mikuláši. Generál Bučka tu dlhé roky pôsobil, ako vysokopostavený vysokoškolský pedagóg, na katedre bezpečnosti a obrany. Nikto tu ale ani len netušil, že si dlhé roky privyrábal, aj ako spolupracovník ruských špiónov. "Od roku 2013 v Žiline a na ďalších miestach v Slovenskej republike, po predchádzajúcej dohode s nestotožnenou osobou, presadzujúcou záujmy cudzej moci, vystupujúcou ako člen diplomatickej misie Ruskej federácie, sa dohodol a za finančnú odmenu opakovane poskytoval informácie, ku ktorým mal prístup z titulu svojho zamestnania," uviedol v uznesení ŠTS.
Z uznesenia Špecializovaného trestného súdu vyplýva, že za opakované úplatky poskytoval tajné, či dokonca prísne tajné informácie. Za roky spolupráce si mal privyrobiť slušný balík peňazí. "U obvineného bol rovnako zištný motív konania, keďže za odovzdávanie informácii preberal finančné prostriedky v priznanej výške takmer 46-tisíc eur," uviedol v uznesení ŠTS.
Špión Bučka sa s ruskými agentmi stretával najčastejšie v Žiline
Na odovzdávanie informácií ale využíval aj takzvanú mŕtvu schránku, na známom diaľničnom odpočívadle, na brehu Liptovskej Mary. "Podozrivý sa priznal. Opísal jednotlivé kontakty a následné stretnutia pri ktorých odovzdal dôležité informácie, ku ktorým sa dostal z titulu svojho zamestnania, ako aj členstva v nadnárodných bezpečnostných organizáciách. Odovzdané informácie sa týkali bezpečnostnej obrany a vojenskej stratégie Slovenskej republiky, odovzdal aj rôzne materiály ohľadne projektov NATO," uviedol v uznesení ŠTS.
Generál Bučka momentálne za mrežami čaká na to, ako rozhodne Najvyšší súd. Už teraz je ale viac-menej isté, že o vojenské výhody, ktoré doteraz užíval, s najväčšou pravdepodobnosťou nepríde. "Hodnosť je možné odňať rozhodnutím súdu ako trest, no len aktívnemu vojakovi. Čo sa týka dôchodkového zabezpečenia, to je u každého človeka ústavným právom, preto áno, v prípade právoplatného rozsudku by ho naďalej poberal," vysvetlila hovorkyňa MO SR, Martina Kakaščíková.