Expresné diplomy rozdávala aj Trenčianska univerzita
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: TASR
Podľa denníka Pravda získala expresne inžiniersky diplom dcéra dekana Fakulty sociálnych a ekonomických vied TU Daniela Bánociová. Minister Mikolaj to chce preveriť.
Vyvoleným poslucháčom vraj za menej ako päť rokov štúdia udeľovala tituly aj Trenčianska univerzita (TU), informuje dnešná Pravda. Podľa denníka získala expresne inžiniersky diplom dcéra dekana Fakulty sociálnych a ekonomických vied TU Daniela Bánociová.
Študovať začala v akademickom roku 2006/2007 a už v júni robila štátnice na ekonomickej fakulte, kde bol vtedy jej otec Daniel Bánoci prodekanom. Päťročné štúdium, v rámci ktorého musí poslucháč zozbierať minimálne 300 kreditov, absolvovala za niekoľko mesiacov. Medzi tým stihla stráviť semester na výmennom pobyte v talianskej Bologni.
Dekan Bánoci tvrdí, že do štúdia dcéry nezasahoval, aj keď bol podľa internetovej stránky školy členom štátnicovej komisie, ktorá ju skúšala. Podľa vysokoškolského zákona môže študent za jeden akademický rok nazbierať maximálne 60 kreditov, podľa denníka ich však Bánociová získala okolo 300.
Dva roky na päťročné štúdium stačili aj členke Akademického senátu Drahomíre Janíkovej, píše ďalej Pravda. Janíková tvrdí, že zákon neporušila, pretože existuje možnosť zlúčiť si ročníky dokopy.
Minister školstva Ján Mikolaj (SNS) pre Pravdu povedal, že Trenčiansku univerzitu preverí. Stať sa inžinierom po roku štúdia je podľa neho nemožné. Ak sa pochybné udeľovanie diplomov v Trenčíne potvrdí, fakulta môže prísť o možnosť udeľovať tituly.
Denník pripomína, že Trenčianska univerzita mala problémy s expresným udeľovaním diplomov už vlani. V rekordnom čase ich dostali externisti, ktorí si za štúdium platili, ale neštudovali päť rokov na riadnom programe. Dva roky chodili na projekt celoživotného vzdelávania, ktorý nebol schválený ministerstvom školstva.
Napriek šetreniu však rezort žiadne dôsledky nevyvodil. Pravda upozorňuje, že do kauzy bol zapletený aj štátny tajomník ministerstva školstva Jozef Habánik (HZDS), ktorý na Trenčianskej univerzite pôsobí.
Podľa rektora TnUAD je kauza Bánociová problémom morálky a etiky
Podľa rektora Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka (TnUAD) Miroslava Mečára nie je možné, aby niekto získal inžiniersky titul za jeden akademický rok.
V reakcii na medializované informácie, že Daniela Bánociová získala akademický titul v priebehu jedného akademického roka v čase, keď bol jej otec Daniel Bánoci prodekanom pre vedu a výskum, Mečár uviedol, že nevie, ako dlho chodila Bánociová na univerzitu a pre objektivitu požiada o kontrolu ministerstvo školstva.
Podľa Mečára možno pri súčasnom trojstupňovom systéme štúdia po ukončení prvého stupňa štúdia pospájať dva ročníky, pri štúdiu v zahraničí ešte viac, no za rok nie je možné absolvovať päťročné štúdium.
"Celý problém je v niečom inom - v probléme morálky a etiky vysokoškolských pedagógov. Niekomu zvnútra školy skrátka prekáža, že naša univerzita získala akreditáciu vysokej školy. Ide presne o tú skupinu, ktorej prekáža, že sme boli akreditovaní," povedal Mečár s tým, podobné intrigy zvnútra univerzity tu už boli aj vlani.
Ako dodal, Fakulta sociálno-ekonomických vzťahov je dobrá, je o ňu najväčší záujem spomedzi všetkých fakúlt univerzity, problémom je skutočnosť, že na fakulte je prevažná väčšina žien a babinec je podľa neho vždy zložitý.
"Problémom sú medziľudské vzťahy na Trenčianskej univerzite a tie nie sú dobré. Vlani, keď nastúpilo nové vedenie školy, sme ju prebrali so schodkom vo výške viac ako 521.000 eur (15,7 milióna Sk) a za vlaňajší rok sme ušetrili viac ako 431 miliónov eur (13 miliónov Sk). Bolo to 'krvavé', niektorí ľudia museli odísť a tí nás nebudú chváliť. Ideme ďalej a budeme to čistiť aj naďalej," dodal Mečár s tým, že sa neobáva, že by univerzita stratila právo udeľovať akademické tituly.
Mečár: Medializované informácie o TnUAD sú nepravdivé a zavádzajúce
Informácie o tom, že Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka (TnUAD) rozdávala niektorým študentom diplomy po ročnom alebo dvojročnom štúdiu, sú nepravdivé a zavádzajúce. Vo svojom dnešnom vyhlásení to tvrdí rektor univerzity Miroslav Mečár.
"Nie je vôbec pravda, že Daniela Bánociová rekordne rýchlo získala titul Ing.," zdôraznil Mečár. Bánociová bola podľa neho v rokoch 2001–2006 študentkou Strojníckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach, a keďže si chcela rozšíriť svoje poznatky z vedných disciplín, psychológie, sociológie, ľudské zdroje a personálny manažment, požiadala v roku 2006 o štúdium na Fakulte sociálno-ekonomických vzťahov TnUAD v Trenčíne, kde bola aj prijatá.
"Daniela Bánociová po získaní potrebných kreditov, ktoré získavala postupne počas predchádzajúcich piatich rokov štúdia na obidvoch vysokých školách, bola zaradená v roku 2007 do zoznamu študentov na vykonanie štátnych skúšok a obhajobu diplomovej práce," zdôraznil Mečár. Dodal, že podľa rozpisu bol do štátnicovej komisie zaradený aj vtedajší prodekan pre vedu a zahraničné vzťahy Daniel Bánoci, ktorý ale podľa Mečára počas štátnej záverečnej skúšky svojej dcéry nebol prítomný v komisii.
Rektor TnUAD zároveň tvrdí, že pravdivá nie je ani informácia o tom, že členka Akademického senátu Fakulty sociálno-ekonomických vzťahov (FSEV) TnUAD Drahomíra Janíková vyštudovala za kratší čas, než je bežné.
"Menovaná už predtým vyštudovala Vysokú školu pedagogickú v Nitre a získala titul Mgr. a doktorát filozofie na Vysokej škole zdravotníctva a sociálnej práce svätej Alžbety v Bratislave. V roku 2007 bola prijatá na FSEV TnUAD v Trenčíne a boli jej uznané skúšky. V roku 2009 úspešne obhájila diplomovú prácu a štátne záverečné skúšky," objasnil Mečár.
Podľa rektora je zavádzajúca aj informácia o tom, že TnUAD udeľovala externistom expresné diplomy už vlani. "Komisia Ministerstva školstva SR celú vec prešetrila a prišla k záveru, že všetko je v súlade so zákonom," uzavrel Mečár.