Zatiahnuté
Bratislava
Zora
22.1.2025
Ochota Slovákov pomôcť Ukrajine, nesúvisí s príjmovou situáciou domácností, vyplýva z prieskumu
Zdielať na

Ochota Slovákov pomôcť Ukrajine, nesúvisí s príjmovou situáciou domácností, vyplýva z prieskumu

SLOVENSKO/UKRAJINA / Ochota pomôcť Ukrajine je rovnaká, ako na začiatku vojnového konfliktu. Do práce s utečencami sa dokonca zapája čoraz viac dobrovoľníkov. Zaujímavé je, že celková ochota pomôcť Ukrajine, nesúvisí s príjmovou situáciou domácností. Vyplýva to z prieskumu, ktorý na prelome marca a apríla urobili spolu so Slovenskou akadémiou vied, spoločnosť eMeN FORCE a agentúra Seesame.

Napriek tomu, že nedávny prieskum ukázal, že Slováci stále pomáhajú Ukrajine zmietanej vo vojne, pred niekoľkými týždňami centrá pomoci hlásili, že im začínajú chýbať dobrovoľníci i niektoré druhy potravín či materiálnej pomoci. "Mali sme menší výpadok dobrovoľníkov aj pomoci asi týždeň, ale teraz pred sviatkami sa nám to naplnilo," vysvetlil Rastislav Hochman, kvestor Vysokej školy sv. Alžbety v Bratislave. A platí to tak o liekoch ako aj o potravinách, či ďalších veciach, ktoré utečenci z Ukrajiny potrebujú a v bratislavskom centre nájdu.

Centrum, ktoré zriadila Vysoká škola sv. Alžbety v Bratislave, bolo otvorené aj počas sviatku. Obslúžili približne 100 utečencov z Ukrajiny, počas bežných dní tu mávajú aj štyrikrát toľko. "Prvé na čo sa pýtajú, je jedlo. Nemajú prácu a chýbajú im peniaze, takže pre matky s niekedy tromi a viacerými deťmi, je toto najdôležitejšie," vyjadrila sa ukrajinská dobrovoľníčka Tetiana Mukhina. Podľa už spomínaného prieskumu, Ukrajine a jej obyvateľom na úteku, sú najviac ochotní pomáhať ľudia, ktorí pravidelne sledujú médiá, a ktorí schvaľujú členstvo Slovenska v NATO. Nie všade na Slovensku je ale rovnaká situácia.

​Do Prievidze si každý týždeň príde pre pomoc okolo 300 ukrajinských ľudí. Dobrovoľníkom sa ale míňajú zásoby. "Čím dlhšie ten konflikt trvá, tak tá ochota pomáhať je nižšia," vysvetlil Michal Dobiaš z Galérie Jabloň v Prievidzi. Pár dní po začiatku vojny, sem denne potraviny nosili desiatky ľudí. Na minulotýždňovú žiadosť dobrovoľníkov o pomoc, zareagovali iba piati. "My zápasíme s nedostatkom trvanlivých potravín. Potrebujeme hladkú múku, hrubú, olej, konzervy," dodal Michal Dobiaš. Keby na ich prosbu nezareagoval jeden z tunajších veľkoobchodov potravín, boli by ich police prázdne. Zásoby im vystačia iba na pár dní.

A aj tento fakt donútil iniciatívu "Kto pomôže Ukrajine", pomôcť utečencom u nás aj finančne. Aj keď len jednorazovo. "Snažili sme sa im pomôcť a počkať, kým dostanú prvé dávky hmotnej núdze," vysvetlila Zuzana Suchová z iniciatívy "Kto pomôže Ukrajine". Zároveň vyzvali tých, ktorí na takúto pomoc nie sú odkázaní, aby ju venovali tým, ktorí trpia núdzou. Iniciatíva, do ktorej sa zapojili slovenské banky, ale nie je jediná. Ukazuje sa totiž, že utečenci z Ukrajiny, budú potrebovať aj ďalšiu pomoc. "Psychologickú pomoc, ľudia sú traumatizovaní, " dodala Suchová.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy