Jasno
Bratislava
Cecília
22.11.2024
Deň narcisov na Slovensku: Novinkou je aj terminál, takto spoznáte správneho dobrovoľníka
Zdielať na

Deň narcisov na Slovensku: Novinkou je aj terminál, takto spoznáte správneho dobrovoľníka

BRATISLAVA / Na Slovensku je veľa zbierok, ktoré každý rok pomôžu ľuďom v ťažkej životnej situácii. Aktuálne najviac dominujú tie, ktoré pomáhajú Ukrajine. Pre ľudí s rakovinou je najvzácnejšia zbierka Ligy proti rakovine. Pandémia výrazne ovplyvnila aj túto zbierku, po dvoch rokoch sa však vracia späť do ulíc. Viac sa dozviete v rozhovore s Evou Kováčovou, výkonnou riaditeľkou Ligy proti rakovine.

Ako pandémia ovplyvnila zbierku narcisov?

Výrazne ju ovplyvnila po finančnej stránke, pokles predošlých dvoch rokov bol 75 %. Prikladáme to tomu, že zbierka je tradičná hlavne uliciach a nedalo sa ísť von. Ľudia sú na to zvyknutí, je tam kontakt dobrovoľníka a prispievajúceho, čiže bolo logické, že nastal takýto pokles. Napriek tomu sme veľmi radi, že aj keď bola taká situácia, ľudia prispeli a pomohli nám prečkať náročné dva roky. Veľmi sme si uvedomovali, že práve v tomto období nás onkologickí pacienti potrebovali najviac. 

Deň narcisov je oficiálne dnes, 28. apríla, ale môžeme dobrovoľníkov v uliciach stretnúť aj skôr?

Môžete ich stretnúť len v tento deň, pretože zbierka v uliciach je postavená na tom, že je to jediná zbierka, ktorá je jediný deň v roku. Narcis môžete získať tento rok špeciálne aj zajtra, 29. apríla, u našich partnerov. Ak sa vyberiete do niektorých centier, ktoré nájdete na stránke dennarcisov.sk, tam ešte môžete získať narcis zajtra. Od 21. apríla do 6. mája sa dá prispieť formou SMS. Je to kvôli tomu, že dobrovoľníkov možno stretnúť len dnes a ak niekto chce prispieť, tak to môže spraviť poslaním SMS v spomínaných dátumoch.  

SMS nie je jediná moderná možnosť prispievania. Tento rok ste zaviedli ešte modernejšiu formu. 

Ideme skúsiť pilotný projekt, kedy vybraní dobrovoľníci v Martine, v Košiciach a v Bratislave, kde máme naše centrá pomoci, budú mať k dispozícii terminály a vyskúšame, čo to prinesie. Chceme skúsiť aj nové formy, hoci staviame na tradícii, ale stáva sa nám, že ľudia by radi prispeli a nemajú pri sebe hotovosť. 

Ako spoznáme správneho dobrovoľníka? 

Všetci majú na sebe tričko s číslom dobrovoľníka, aby sme vedeli reagovať, keby bol akýkoľvek problém. Zároveň budú dobrovoľníci chodiť s pokladničkami, ktoré sú označené logom Dňa narcisov, dátumom konania zbierky a taktiež je na nich SMS číslo a QR kód pre možnosť príspevku pomocou SMS. 

Koľko dobrovoľníkov bude tento rok v uliciach? 

Je ich cez 9 000. Tento rok je špeciálny aj tým, že sme sa v januári rozhodovali, či ísť do ulíc alebo nie, keďže situácia nebola jasná, ale povedali sme si, že po dvoch rokoch pauzy to už treba uskutočniť. Sme veľmi radi, že pedagógovia, ktorí zastrešujú dobrovoľníkov, zareagovali veľmi pozitívne. Keďže v januári situácia nebola jasná a práve vtedy sme začali riešiť prípravy, chcela by som informovať, že ak nebudete mať rovnaké narcisy, je to spôsobený tým, že ľudia sa nahlasovali za dobrovoľníkov aj na poslednú chvíľu, takže narcisy nemusia byť jednotné, ale určite sú to naše narcisy. Použili sme aj tie, ktoré zostali z iných rokov. 

Na čo budú peniaze použité? 

Vždy rada hovorím o našom programe Onkoporadňa, pretože viem, aký je pre našich klientov dôležitý. Okrem toho máme množstvo programov, ktoré zastrešujeme. Onkoporadňa je projekt, v ktorom ľudia získajú rady a informácie v rámci svojho ochorenia. Taktiež máme rehabilitačné pobyty pre rodiny s deťmi, kde sú onkologickými pacientmi rodičia. Je veľa projektov pre pacientov, napr. programy v centrách, ktoré sú bezplatné.

Koľko si myslíte, že by sa mohlo tento rok vyzbierať?

Nie je podstatné, aká veľká suma to bude a nikdy si nedovolíme odhadnúť to. Sme vďační za každé euro a koľko bude zdrojov, toľko programov budeme môcť otvoriť.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy