Práca alebo štúdium udržujú človeka v abstinencii
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: squacco/ilustračné
Myslí si to iaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica
"Keď niekto nemá čo robiť a mal už v minulosti problémy s alkoholom alebo drogami a abstinuje, tak s vysokou pravdepodobnosťou po čase zrecidivuje," upozornil. Efekt liečby nezávisí len od terapeuta, ale aj od spoločnosti, od toho, v akej situácii sa liečený nachádza.
"Efekt bude nižší, pokiaľ bude vysoká nezamestnanosť," zhodnotil lekár s tým, že sa to týka aj iných chorôb, napríklad aj tuberkulózy. "Tam, kde je horšia ekonomická situácia, tam ľudia častejšie recidivujú," dodal.
Na druhej strane uviedol, že zmena ekonomickej situácie u mnohých viedla k tomu, že časť ľudí, ktorá mala problémy s alkoholom alebo drogami, sa začala liečiť. Podľa lekára ide o ľudí, ktorí kým mali prácu, nemali na liečenie čas, a teraz, keď majú viac času, vyhľadajú odbornú pomoc.
"Prídu k lekárovi s telesnými ťažkosťami a ten príde na to, že ich majú v dôsledku nadmerného pitia," spresnil. Zároveň dodal, že mnohí hneď vyhľadajú psychiatra, ktorý im predpíše liečbu z alkoholu.
Podľa lekárky Daniely Cymbalovej sa v súčasnosti počet pijúcich alkoholikov znižuje. "Ľudia si chránia svoje zamestnanie," zamyslela sa. Nevylúčila síce, že sa niektorí ľudia pri strate zamestnania uchýlia k alkoholu, ale "mnohí si uvedomia, že keby začali piť, ich pozícia by bola beznádejnejšia," zdôraznila.