Únia sa chce natrvalo zbaviť závislosti od ruských surovín
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Únia považuje za kľúčové oslobodiť sa od závislosti na ruských surovinách a nefinancovať tak vojnu. To ale znamená, že budeme mať problémy a veci nebudú také ako doteraz. Slovenská rafinéria dokonca spomína aj scenár, že bude musieť prestať s výrobou pohonných hmôt.
Od začiatku bolo jasné, že sankcie nepocíti len ruský agresor. Zákaz predaja ruskej ropy a výrobkov z nej pocíti aj slovenská ropná rafinéria. "V prípade Slovenska nás to postihne tým spôsobom, že ruská ropa síce bude môcť prúdiť na Slovensko aj po tom 8-mesačnom období, ale ropu alebo produkty z nej budeme môcť exportovať v priebehu ďalších 10 mesiacov iba do Česka a vyrábať takisto pre vlastnú spotrebu. Toto je obmedzenie, ktoré výrazne postihne našu rafinériu Slovnaft, ktorá 2/3 svojej produkcie v súčasnosti vyváža do zahraničia," povedal štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek.
"Uvidíme samozrejme, aký bude vývoj na trhu, my zatiaľ upozorňujeme na toto riziko a zároveň musíme informovať aj partnerov na exportnom trhu, nech sa pripravia na nedostatok paliva, to sa nebude týkať len Slovenska," uviedol hovorca spoločnosti Slovnaft Anton Molnár.
Slovensko pôvodne rátalo s trojročným prechodným obdobím, počas ktorého by sme sa mohli prispôsobiť na spracovanie iných druhov ropy. Toľko času ale mať nebudeme. "V priebehu tých 8 mesiacov, kedy nebude uplatňované to embargo, by mala ropa prúdiť v neobmedzených množstvách, v tých, ktoré sú zazmluvnené. Otázka je, či to naopak nebude ten Putin, ktorý si povie, že on zatvára tie kohútiky a tým pádom sa budeme musieť omnoho rýchlejšie adaptovať," povedal Galek.
"Kroky sa robia, aj sa robili už v minulosti, vystavala sa ropná nádrž, kde domiešavame istú časť ropy, ale to sú stále veľmi malé objemy, v roku 2020 to bolo len 5 percent. To potrebuje čas, tieto zmeny nie sú možné spraviť za pár týždňov, mesiacov," uviedol Molnár. "Žiaľ je vojna a v rámci vojny musíme pristupovať aj na opatrenia, ktoré sú nepopulárne a postihnú aj našu ekonomiku. Ale účelom sankcií je v prvom rade potrestať to agresívne Rusko," dodal Galek.