Kolóny na slovensko-ukrajinských hraniciach: V tropických horúčavách uviazli linkové autobusy
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
VYŠNÉ NEMECKÉ / Na hraničnom priechode Užhorod – Vyšné Nemecké sa v sobotu, 23.júla, nahromadilo množstvo autobusov a v takmer 40 stupňových horúčavách ľudia čakali desať hodín. Pre pekelnú horúčavu vystupovali z autobusov a hoci mali zakúpené lístky, radšej išli peši.
"Tabletky a voda, deťom je zle, mame je zle aj mne je zle. Rozhodli sme sa ísť peši, všetky autobusy stoja za hranicou," hovorí Maja, cestujúca z Ukrajiny.
Pred hraničným priechodom Vyšné Nemecké atakovali teploty 40-tky. Ľudia hovoria, že v rozpálených autobusoch strávili niekoľko hodín. "Tam sa už nedalo vydržať, mne prišlo zle, musela som zobrať lieky na srdce, ľudia dobrí. Autobusy plné ľudí a stoja na mieste," povedala cestujúca z Ukrajiny Drahu.
S veľkým kufrom a so 7-mesačných Davidom na rukách prichádza aj žena z Dnepropetrovskej oblasti. Cestujú už druhý deň, viac nevládzu a rozhodli sa prespať v stane priamo pri hranici. "Nemôžu toto s ľuďmi robiť, všetci vidíte, že je 40 stupňov. A nikto nevie, prečo stojíme a do kedy budeme stáť," povedala Drahu.
Pred hranicou z ukrajinskej strany stálo v sobotu, 23.júla, popoludní podľa cestujúcich 10 autobusov. Podvečer z nich už ale ľudia začali vystupovať a hoci mali zakúpené lístky napríklad až do Košíc, hranicu prechádzali peši. A rovno k stanu Maltézskej pomoci, kde mali pre každého pripravenú vodu.
"Voda je vychladená, čiže snažíme sa im aspoň ako tak pomôcť, ale môžem pravdu povedať, že ani tá chladnička nestíha v tých teplotách," uviedla dobrovoľníčka Monika Černáková.
Autobusy viezli Ukrajincov, ktorí do Európskej únie cestovali z rôznych dôvodov. Mnohí k nám prišli nájsť útočisko pred neustálym ostreľovaním, ďalší išli za rodinou alebo na dovolenku.
"Idú si oddýchnuť, alebo na dovolenku, veď takisto na to majú právo. Tá krajina je veľká a nie vo všetkých častiach sa bojuje," vysvetlil poradca premiéra pre Ukrajinu Eduard Buraš.
Čakacie doby pre nákladnú dopravu na vstupe do Európskej únie sú 8 hodín, finančná správa aktuálne zisťuje, čo nahromadenie autobusov spôsobilo. "Problém, ktorý je a sa znásobuje je to, že ukrajinská strana nedokončila HP Užhorod a ani na tom nepracuje. Áno, je vojnový stav ale tým pádom tie autobusy, ktoré sú presmerované na nákladnú dopravu, tak spomaľujú a zhoršujú situáciu," dodal Buraš.