Polojasno
Bratislava
Emília
24.11.2024
Vrty pri Trnave by mohli vykryť 10 percent spotreby zemného plynu. Proti ťažbe sa búria aktivisti
Zdielať na

Vrty pri Trnave by mohli vykryť 10 percent spotreby zemného plynu. Proti ťažbe sa búria aktivisti

BRATISLAVA / Podľa odhadov by nové náleziská v okolí Trnavy mohli vykryť až 10 percent našej spotreby. Proti sú ale aktivisti, ktorí sa obávajú devastácie životného prostredia.

Jeden z plánovaných vrtov sa má nachádzať niekoľko stoviek metrov od obytných domov v obci Malženice. Ľudia zo združenia Chceme zdravú krajinu sa obávajú dopadov na životné prostredie aj na podzemné vody. 

"Ten vývoj počasia, ktorý tu je, to strašné sucho znamená, že my sa musíme spoliehať na vodu, ktorá tu je, nemôžeme sa spoliehať na zrážky. Pre nás je veľmi podstatné, aby sa to dalo používať na polievanie záhrad," povedal riaditeľ OZ Chceme zdravú planétu Michal Daniška. "Zaznamenali sme aj obavy zo znečistenia životného prostredia, avšak toto nie je bridlicový plyn, toto sú štandardné ložiská," uviedol štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek. 

Michal Daniška sa otázkam okolo ťažby plynu venuje od roku 2019, keď sa pri jeho obci Žlkovce spoločnosť Nafta začala zaujímať o ložiská. Vrty odmieta, a to napriek uisteniam ťažiarov, že všetko je bezpečné. "Naša činnosť alebo technológia je nastavená tak, aby v žiadnom prípade neboli ohrozené podzemné vody. Samotné vŕtanie je obdobným štýlom, ako sa vŕtajú studne. Vodná vrstva je oddelená oceľovou pažnicou a a za tým je cement alebo betón," povedal riaditeľ divízie prieskumu a ťažby Nafta Jozef Levoča. 

Trnavský kraj ťažbu považuje za bezpečnú, naopak Daniškov názor si osvojila obec Žlkovce v tesnom susedstve plánovaných vrtov. Samotné Malženice, ktorých sa projekt dotkne najviac, ho podporujú. Vrty by im neskôr mali poslúžiť ako studne. "Pôsobí v susedných obciach okolo 50 rokov - Špačince, Bučany, Bohunice a nie sú vážnejšie výhrady v týchto obciach, takže Malženice obec sa len stotožňuje," uviedol starosta Malženíc Miroslav Macko. 

"Vidíme, aké sú problémy na rieke Slaná, so Soľankou pri Solivare a nie je toho pána, ktorý by prebral zodpovednosť za to," povedal Daniška. Podľa ministerstva hospodárstva by plyn mohla využívať blízka paroplynová elektráreň, ale aj domácnosti. "Neprinesú energetickú sebestačnosť Slovenska a nebudú znamenať ani lacnejší plyn, budú znamenať plnšie vrecká investorov," povedal Daniška. 

"Mohlo by to byť 8 percent spotreby, samozrejme, tieto zdroje nie sú navždy ale ten Peak by mohol prísť v roku 2025," uviedol Galek. Zámer spoločností Nafta a Vermillion má teraz na stole OU v TT a ten má rozhodnúť aj o tom, či bude požadovať detailná analýzu vplyvov na životné prostredie. 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy