Baška dal zarobiť milióny firme, ktorá zlyhala
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: SITA/Michal Burza
Rezort obrany sa napriek tomu, že firma BAE dodala nevyhovujúce vozidlá, rozhodol zmluvu s ňou predĺžiť. Informuje o tom denník Pravda.
Spoločnosť BAE Systems, ktorá má Mokys na starosti, armáde zatiaľ odovzdala sedem áut za 40 miliónov eur (1,2 mld. Sk). Pri skúškach ich však odborná komisia vyhodnotila ako nevyhovujúce pre nasadenie, tak sú odstavené v Ružomberku. Napriek tomu BAE chystá sériovú výrobu týchto vozidiel, už sa na tom s ministerstvom dohodla. "Rokuje sa o znížení počtu dodaných kusov,“ uviedol hovorca ministerstva obrany Vladimír Gemela.
Podrobnosti však neprezradil. Na otázku, prečo sa rezort rozhodol predĺžiť zmluvu s uvedenou firmou, neodpovedal. Podľa informácií Pravdy sa firma BAE, ktorá doterajšiu zmluvu nedodržala, snaží zvýšiť cenu za každý dodaný kus až o 200 percent. "Akékoľvek komentovanie rokovaní nepovažujem za vhodné,“ uviedol na margo zvýšenia ceny šéf BAE pre Slovensko John Barter.
Na vývoji Mokysu spolupracovali a prototypy montovali aj slovenské spoločnosti Corinex a Delta defence a Delta B. K dispozícii majú všetky dokumenty a mohli by montovať jednotlivé autá aj bez BAE. Spoločnosť Delta B to navrhovala už pred rokom ministrovi Jaroslavovi Baškovi (Smer). Dokumenty má denník k dispozícii. "Doteraz sme robili prototypy, preto sme spolu s ostatnými slovenskými firmami schopní začať sériovú výrobu,“ tvrdí konateľ spoločnosti Delta B Peter Majka s tým, že väčšina peňazí by tak zostala na Slovensku a nešla by cez BAE do zahraničia.
Podľa neho by zároveň ministerstvu odpadli problémy, ktoré má s BAE. "Spoločnosť BAE Systems do dnešného dňa nezaplatila plnú sumu za prototypy, napriek tomu, že oni dostali všetky platby od ministerstva,“ tvrdí Majka. Keďže nie sú urovnané všetky podlžnosti, Krajský súd v Prešove už rozhodol, že štyri zo siedmich prototypov, za ktoré ministerstvo zaplatilo 40 miliónov eur, vojakom nepatria.
Vojaci tak teraz musia čakať, kým dostanú funkčný systém v hodnote okolo 200 miliónov eur. Pôvodne totiž od januára mali velitelia sedieť v jednej miestnosti a pred množstvom obrazoviek riadiť všetkých vojakov, čo sú v poli. Malo to vyzerať ako v americkom filme, keď generáli na obrazovkách vidia, ako sa pešiaci prebíjajú mestom a riadia ich z tepla základne, pričom majú prehľad o všetkých vojakoch.