Začínajú sa bitky o platy: Najnovšie čísla štatistického úradu sú rovnako zlé ako každý mesiac
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Ľudia od štátnych zamestnancov až po súkromný sektor jednoducho potrebujú vyššie mzdy. Najrýchlejšie zdražovanie za dekády si to vyžaduje, aby Slováci prežili. Jednoduché to je, ale s brutálnym zdražovaním a nedostatkom surovín bojujú aj samotné firmy. Dobrým príkladom toho sú aj tohtotýždňové návrhy sestrám a lekárom. Najviac na neľahkú situáciu doplácajú najmä najzraniteľnejší.
"Medziročná hodnota inflácie stúpla v júli na 13,6%. Je to ďalší z rekordov za posledných vyše 20 rokov," informuje hovorkyňa štatistického úradu Jana Morháčová. Inflácia má cez 13 percent v priemere. Veci, ktoré kupujú všetci, teda potraviny, vyleteli pritom medziročne o 20 percent. Taký chlieb cez 23 % a oleje či tuky cez 50 %.
V tejto situácii je jasné, čo sa musí stať. "Požiadavky na vyšší rast miezd v tomto kontexte sú opodstatnené," informuje analytik Michal Lehuta. V piatok 19. augusta vláda navrhla lekárom navýšenie, ktoré sa podľa Matoviča neodmieta. Peter Visolajský sa po tomto návrhhu vyjadril, že nemajú inú možnosť ako podať hromadné výpovede.
Vyššie platy budú žiadať aj zamestnanci v súkromných firmách. Tie bojujú so surovinovou krízou a taktiež s brutálnym zdražovaním. Ekonomika nám pritom spomaľuje. Rástla v druhom kvartáli len tempom 1,7 %. Čakajú ju tak neľahké časy. Dostáva sa k stagflácii, čo znamená, že hospodárstvo stojí a ceny rastú. Najviac trpia tí najzraniteľnejší. "Ešte horšie sú na tom dôchodcovia, lebo tam rástli dôchodky tak o 1,4 % a tam je pokles kúpyschopnosti naozaj veľmi silný," dodáva analytik Michal Lehuta.