Jasno
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Politici si pripomenuli 21. august 1968 - Deň obetí okupácie Československa
Zdielať na

Politici si pripomenuli 21. august 1968 - Deň obetí okupácie Československa

BRATISLAVA / V nedeľu, 21. augusta, si politici pripomenuli inváziu sovietskych vojsk a armád Varšavskej zmluvy z 21. augusta 1968. Tento dátum sa na Slovensku pripomína od roku 2021 ako pamätný deň - Deň obetí okupácie Česko-Slovenska.

Máme možnosť i povinnosť konať tak, aby sme už viac nezažili drámu z augusta 1968

"Práve tento odkaz nám dnešný pamätný deň pripomína," uviedla prezidentka Zuzana Čaputová na sociálnej sieti a dodala, že dnes už nie sme okupovanou krajinou, o svojej budúcnosti rozhodujeme slobodne a sami. Ako ďalej uvádza v statuse, aj 54 rokov od invázie vojsk Varšavskej zmluvy čelíme masívnej propagande, šíreniu lží, nenávisti. "Sme vystavení snahe o rozdelenie na nepriateľské a nekomunikujúce tábory. Stali sme sa súčasťou demokratického medzinárodného spoločenstva, ktoré pomáha napadnutej Ukrajine. Veď kto iný by mal rozumieť ťažko skúšanej krajine ako my, ktorých normalizovali pod hlavňami pušiek a tankov?"

Odkaz z roku 1968 platí aj dnes, boj za slobodu sa nikdy nekončí

Uviedol to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS) v statuse na sociálnej sieti. Udalosti spred 54 rokov podľa neho pripomínajú, ako ľahko sa môže zmeniť život od úplných základov. "Invázia a následná okupácia vyvolali v našej spoločnosti hlbokú traumu, nielen preto, lebo iniciovali normalizáciu, ale zapríčinili aj množstvo obetí a tisíce zničených životov," pripomenul Korčok.
Slovensko sa s touto traumou vyrovnalo podľa neho až v roku 1989. "Dnes sme ako zvrchovaný a demokratický štát pevnou súčasťou Severoatlantickej aliancie. Máme skutočných spojencov, ktorí sú pripravení brániť naše územie a slobodu," skonštatoval šéf slovenskej diplomacie.
Československú socialistickú republiku (ČSSR) obsadili 21. augusta 1968 vojská Sovietskeho zväzu, Poľska, Maďarska, Nemeckej demokratickej republiky (NDR) a Bulharska. Invázia bola najväčšou ozbrojenou akciou v Európe od konca druhej svetovej vojny. Počet obetí spojených s vpádom a prítomnosťou sovietskych vojsk sa odhaduje na viac ako 400.

Okupácia vojskami Varšavskej zmluvy zastavila reformný proces

Skonštatovali to nezaradení poslanci Národnej rady pôsobiaci v mimoparlamentnom Hlase-SD. "Idey socializmu s ľudskou tvárou boli potlačené tankami a nastalo tvrdé obdobie normalizácie. Zároveň však toto obdobie vygenerovalo politickú osobnosť Alexandra Dubčeka, ktorý sa stal symbolom nádeje novej sociálnej demokracie pre celú Európu," uviedli v stanovisku strany, ktoré poskytla jej hovorkyňa Patrícia Medveď Macíková.

Invázia sovietskych vojsk a armád Varšavskej zmluvy z 21. augusta 1968 sa na Slovensku pripomína od roku 2021 ako pamätný deň - Deň obetí okupácie Česko-Slovenska. Invázia bola najväčšou ozbrojenou akciou v Európe od konca druhej svetovej vojny. Začala sa v noci z 20. na 21. augusta 1968. Počet obetí spojených s vpádom a prítomnosťou sovietskych vojsk sa odhaduje na viac ako 400.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy