Jasno
Bratislava
Klement
23.11.2024
Väzni bavili celé ministerstvo, aj svojich strážcov
Zdielať na

Väzni bavili celé ministerstvo, aj svojich strážcov

Mladiství väzni dnes predviedli svoje už tradičné vianočné pásmo priamo v pojednávacej miestnosti Najvyššieho súdu SR

Vystúpenie si pozrela aj ministerka spravodlivosti Viera Petríková ktorá na konci programu účinkujúcich väzňov označila za "vychádzajúcu konkurenciu superstaristov".

V hľadisku nechýbal zakladateľ tradície vianočných väzenských pásiem na ministerstve - exminister spravodlivosti a predseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin.  

Tento rok program nezložili z príspevkov odsúdených všetkých slovenských väzníc, ale celé vystúpenie patrilo tým, ktorí si odpykávajú trest už v mladistvom veku a z hľadiska resocializácie sú v centre pozornosti. "Niektorí mladiství tu ani nemuseli byť, keby mali pevné rodinné zázemie a neboli z rozvrátených rodín, " myslí si riaditeľka Zboru väzenskej a justičnej stráže Mária Kreslová.

Dnes predviedli v programe svoje podanie biblického príbehu narodenia Ježiša Krista cez pohľad slovenských pastierov, čím do pásma vniesli slovenské vianočné tradície. Podľa saleziána a väzenského kaplána Juraja Malého, ktorý ich na predstavenie pripravil, piesne a scénky neboli len naučené, mladým väzňom išli od srdca.

TASR

"Naozaj to prežívajú, lebo doma to nikdy nemali, nikto im o tom nehovoril, že tieto koledy sú naše korene. Niekto im ich musí ukázať - keď im to neukázali doma, musíme im ich ukázať my. Sám im hovorím: Raz toto budete spievať a hovoriť vlastným deťom," uviedol Malý.

Podľa kaplána je niekedy až úsmevné, keď ide po chodbe väzenia a počuje väzňov spievať koledy. "Je vidieť, že ich to chytá," konštatoval.

Salezián Malý považuje za dôležité, aby mladiství väzni videli, že o nich človek má záujem, že nie sú zbytoční a môžu sa zmeniť. "Ak sú navyše, tak prečo by sa menili? Oni potrebujú stále ten pocit, že niekto ich potrebuje, chce byť s nimi," vysvetlil Malý.

TASR


  

Vystúpenie väzňov nevynechal ani známy spisovateľ a kňaz Anton Srholec, ktorý bol v minulom režime politickým väzňom. S dnešnými podmienkami vo väzení sa to však podľa Srholca vôbec nedá porovnávať. On sám sedel v Jáchymovskom tábore, pracoval v uránovej bani.

"Keď pozorujem dnešné väznice, tak mi pripadajú skôr ako rekreačné zariadenia - všade je čisto, poriadok," myslí si Srholec.

Ako upozornil, demokratické metódy prevýchovy už nie sú represívne, skôr ide o snahu urobiť z väzňov "slušných ľudí, prebudiť v nich túžbu po kreativite".

Po dnešnom vystúpení mladiství väzni dostali aj drobné darčeky pod stromček - v Srholcových väzenských časoch si väzni darovali len priateľstvo a slovo

Zdielať na

Najčítanejšie správy