Jasno
-0°
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Slováci a pyrotechnika: Na delobuchy minie rodina v priemere 10 až 20 eur
Zdielať na

Slováci a pyrotechnika: Na delobuchy minie rodina v priemere 10 až 20 eur

Zdroj: REUTERS

Poisťovne: Slováci sú pri zapaľovaní svetlíc nepoučiteľní

Skúsenosti komerčných poisťovní ukazujú, že mnohí ľudia sú nepoučiteľní a svojim konaním spôsobujú často závažné poistné udalosti.

Napríklad poisťovňa Generali Slovensko eviduje prípad, kedy jej klient v rámci vítania Nového roka vystrelil z balkóna svetlicu. Tá však dopadla presne na balkón oproti, kde si to namierila priamo do bytu, kde zapálila záclonu a spôsobila požiar.

Najčastejšími škodami po použití zábavnej pyrotechniky sú poškodené fasády na budovách, rozbité okná, ale aj požiare vnútorných priestorov spôsobené svetlicami a prskavkami, ako aj drobné popáleniny rúk spôsobené tzv. pirátmi.

Allianz – SP zaznamenala prípad, keď klient nahlásil požiar po dopade svetlice na parapet okna, pričom sa vznietil jeho plastový rám. Zábavnou pyrotechnikou sú často poškodzované motorové vozidlá. Jednému z klientov sa napríklad vznietilo auto po dopade prskavky vyhodenej z okna obytného domu. Hoci tlakový hrniec na varenie nemožno nazvať pyrotechnikou, aj tento môže spôsobiť nemalé škody. Svedčí o tom prípad, keď výbuch tlakového hrnca pri varení tradičnej kapustnice pripravil rodinu o večeru.

TASR/ Zdroj: SOI

Je otázne, či za pyrotechniku možno považovať šumivé víno (sekt). Podľa následkov možno aj áno. Na Silvestra totiž klientovi pri otvárané fľaše sektu vletela korková zátka do pravého oka a spôsobila jeho pomliaždeninu s hlbokým hematómom. Klient požadoval od poisťovne preplatenie nákupu slnečných okuliarov z dôvodu zakrytia monokla.

Na pyrotechniku minieme
v priemere 10 až 20 eur

Pred vianočnými sviatkami nie je veľmi charakteristické, aby ľudia míňali peniaze na zábavnú pyrotechniku. Tesne pred Silvestrom a Novým rokom však nastáva nákupná horúčka. "Rodina u nás nakúpi zábavnú pyrotechniku v priemere za 10 až 20 eur (300 až 600 Sk). Najčastejšie medzi jednotlivcami nakupujú mladí ľudia vo vekovej hranici 18 až 35 rokov," uviedla Dorota Hinduláková, spolumajiteľka rodinnej firmy Pyrotechnika Panda, ktorá sídli v meste Tornaľa.

V súčasnosti to podľa nej vyzerá v ich maloobchodnej prevádzke tak, že záujem o zábavnú pyrotechniku je značne menší ako vlani, a to u jednotlivcov aj u firiem. Dodala, že možno je to aj tým, že sa každý spolieha na dostatočný výber rôznych druhov zábavnej pyrotechniky aj tesne pred Silvestrom.

Firma Pyrotechnika Panda predáva výrobky od dvoch dovozcov pyrotechniky na Slovensku, Light Pyroteam, s. r. o., Bratislava a Privatex Pyro Dubnica nad Váhom. Obaja majú celý sortiment výrobkov,  ako sú detská pyrotechnika, petardy, fontány, rímske sviece, kompakty, rakety a výmetníky. Hinduláková upozornila, že v súčasnosti majú firmy záujem o detskú pyrotechniku a petardy, na prelome rokov  o kompakty. Súkromné osoby si svoj nákup zostavujú tak, aby mali jeden kompakt, ktorý je odstreliteľný na jeden odpal.

Majú kupujúci dostatočne odborné informácie o tom, čo kupujú? I keď každého poučíme, odpovedala, po toľkých rokoch existencie trhu so zábavnou pyrotechnikou vie už takmer každý zákazník bez ohľadu na vek narábať s pyrotechnickými výrobkami. Zároveň potvrdila, že hoci majú pravidelne kontroly Slovenskej obchodnej inšpekcie, od existencie rodinného podniku (od roku 1997) nemali žiadne reklamácie.

"Napriek tomu, že máme zákazníkov aj teraz v čase krízy, pociťujeme pokles tržieb - prepad odhadujem v roku 2009 o polovicu nižší ako vlani," spresnila.

Pyrotechnikou si krátia chvíle aj 10-ročné deti

Banská Bystrica bojuje proti nebezpečnej zábavnej pyrotechnike zákazom používania delobuchov. Obyvatelia mesta pod Urpínom si môžu spestrovať koniec roka vlastnou zábavnou pyrotechnikou len 31. a 1. januára. Ako viedol Náčelník tamojšej Mestskej polície Ľubomír Piterka, problém s porušovaním zákazu používania pyrotechniky majú väčšinou v decembri, január býva už zvyčajne pokojný.

S petardami sa zabávajú najmä Banskobystričania vo veku od 10 do 15 rokov. "Čo je veľmi zarážajúce, deti, ktoré takto zneužívajú zábavnú pyrotechniku, majú niekedy menej ako 10 rokov," konštatoval Piterka. Ale je problém ich odhaliť, keďže sa ťažko dokazuje, kto petardu odhodil. "Vieme, že zábavná pyrotechnika je taká, že ju chytíte, zapálite a odhodíte."

Ak sa páchateľa polícii predsa len podarí dolapiť, sankcie sú také ako za porušovanie zákona o priestupkoch, kde sa ukladá sankcia do výšky 30 eur (903,78 Sk), vysvetlil Piterka. Priestupkové konanie sa automaticky končí pri mladších osobách ako 15 rokov, policajti sa však snažia skontaktovať aspoň ich rodičov a pôsobiť preventívne.

Čo sa týka jej predaja, pyrotechnika kategórie dva a viac sa nesmie predávať mladším ako 18 rokov. "Často sa nedá skontrolovať takýto predaj," konštatoval náčelník. Ako vysvetlil, keď predajcovia vidia, že je v ich blízkosti príslušník mestskej polície, tak delobuch automaticky maloletému nepredajú.

Zdielať na

Najčítanejšie správy